Darmowa dostawa od 50,00 zł

Blog

Warzywa i owoce w diecie psa - lepiej uważać czy podawać wszystko, co tylko się da?

Warzywa i owoce w diecie psa - lepiej uważać czy podawać wszystko, co tylko się da?

Gdy myślimy o zdrowej diecie, takiej, której zadaniem jest przede wszystkim pozytywnie wpłynąć na ogólny stan psychofizyczny oraz zapewnić właściwą kondycję organizmu, jako całokształtu, co przychodzi do głowy jako pierwsze? Prawidłowy bilans? Odpowiednie nawodnienie? Eliminacja nadmiaru niezdrowych cukrów? A może wszystko po trochę? Wielu z nas, wskazując na pożądane składniki zdrowej diety, na samym początku skupia się na warzywach i owocach, uważając je za jedne z najistotniejszych elementów pełnowartościowego menu.
 
A jak jest z naszymi czworonogami? Czy owoce i warzywa stanowią równie istotny element codziennej diety psów? Jeśli tak, to które wybierać, jak podawać i w jakiej ilości? Warto odpowiedzieć sobie na te pytania szczególnie, jeśli decydujemy się lub z różnych przyczyn zmuszeni jesteśmy tymczasowo zrezygnować z pełnowartościowej karmy gotowej, na rzecz samodzielnie przygotowywanego jedzenia. Kompletna dieta domowa, oparta na świeżych surowcach wiadomego pochodzenia, wzbogacona o polecane przez specjalistów niezbędne witaminy i suplementy, a tym samym prawidłowo zbilansowana do potrzeb zwierzęcia to niekiedy naprawdę dobre rozwiązanie.
Czytaj więcej
W diecie niezbędne są zmiany, gdy kot jest sterylizowany/kastrowany

W diecie niezbędne są zmiany, gdy kot jest sterylizowany/kastrowany

Najważniejszą cechą kota jest to, że w wielu kwestiach nie jest on podobny to żadnego innego zwierzęcia, a wymagania związane z opieką nad nim to nie lada wyzwanie, nawet dla wtajemniczonych w wyjątkowość tych czworonogów właścicieli. Pewnie niektórzy uznają to stwierdzenie za daleko idące uogólnienie, a nawet popadanie w przesadę, ale coś w tym jednak jest. Kot, jaki jest, wie tylko i wyłącznie jego właściciel, a i to nie zawsze.
Czytaj więcej
Przysmaki dla kota – co zrobić, by go zaciekawić?

Przysmaki dla kota – co zrobić, by go zaciekawić?

Wydawać by się mogło, że dobrej jakości, wartościowy przysmak, o naturalnie intensywnym aromacie mięsa broni się sam. W przypadku wielu czworonogów, w szczególności psów często tak właśnie jest. Nie potrzeba więcej, niż szelest opakowania i roznoszący się zapach smakołyka, by zwierzę zainteresowało się podawanym mu dodatkiem. Sytuacja zmienia się jednak diametralnie, gdy mamy do czynienia ze szczególnie wybrednym osobnikiem lub, po prostu, z kotem. Wówczas podany z ręki smakołyk może nie wystarczyć.
 
Kot kotu nierówny, dlatego nie można z góry założyć, że każdy zrezygnuje ze zjedzenia apetycznego kąska, podanego mu w tej czy innej formie przez właściciela. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że wybredne zwierzę nie zechce przyjąć przysmaku, niezależnie od tego, jak bardzo aromatyczny czy smakowity się on okaże.
Czytaj więcej
Mój kot je zbyt wiele – o emocjach i nadmiernym apetycie

Mój kot je zbyt wiele – o emocjach i nadmiernym apetycie

Komu nigdy w życiu nie zdarzyło się w stresie opróżniać zawartości lodówki, szuflady ze słodyczami lub kubełków z lodami, ukrytymi na czarną godzinę na dnie zamrażarki, ten niech pierwszy „rzuci kamień”. My odpuścimy, ponieważ nam przytrafiło się to nie jeden raz. Wstyd się przyznać, ale w sytuacji zwiększonego stresu, gdy nasz organizm ni stąd ni zowąd stawał się tykającą bombą, niereagującą na żadne inne, zażarte próby rozbrojenia (o ile takowe miały miejsce), w ruch szli zawsze najgorsi możliwi wrogowie zdrowej diety, pięknej cery i estetycznych kształtów. Czekoladki z ciągnącym się w nieskończoność karmelowym nadzieniem, niewiarygodnie przesłodzone lody waniliowe, rozkosznie chrupiące chipsy…
 
Zajadanie stresu to nic innego jak próba poprawienia sobie nastroju, będąca tak naprawdę formą nieudolnej walki z kumulującymi się złymi emocjami. Niestety, jak się okazuje problem ten nie jest zarezerwowany tylko dla ludzi. Tak samo jak właściciel, również i kot może borykać się z problemem uwalniania nadmiernego napięcia emocjonalnego. Z tą jednak różnicą, że ludzie zwykle sięgają po przekąski z powodu nieumiejętności (i braku chęci) znalezienia innego rozwiązania, zwierzęta zaś reagują tak, ponieważ nie mają innej możliwości.
Czytaj więcej
Synbiotyki – połączenie doskonałe czy przemyślany chwyt marketingowy?

Synbiotyki – połączenie doskonałe czy przemyślany chwyt marketingowy?

Za pierwszą, a jednocześnie jedną z najważniejszych barier ochronnych organizmu psa, przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, uważana jest skóra. Zapewnienie prawidłowej kondycji, ciągłości i funkcjonalności poszczególnych jej warstw stanowi ważny aspekt dbałości o zdrowie czworonoga. Istnieje jeszcze jedna bardzo ważna bariera, mająca za zadanie oddzielać środowisko zewnętrzne, z całym jego dobrodziejstwem inwentarza, od wewnętrznego. Mowa oczywiście o błonie śluzowej, złożonej z charakterystycznego nabłonka i śluzu, pełniącej funkcję ochronną w przewodzie pokarmowym psa, przed kolonizacją przez drobnoustroje chorobotwórcze.
Czytaj więcej
Jedz i rośnij zdrowo, czyli czym różni się szczenię yorka od doga niemieckiego

Jedz i rośnij zdrowo, czyli czym różni się szczenię yorka od doga niemieckiego

Wyobraźmy sobie obok siebie dwa czworonogi – energicznego, głośnego, wieszającego się nieustannie na nogawce yorkshire terriera oraz spokojnego, wręcz dystyngowanego na swój szczególny psi sposób doga niemieckiego. Wyobraziliśmy sobie? Doskonale. To teraz wykonajmy pewne proste zadanie. Znajdźmy między nimi różnice. Jeden jest duży, drugi mały. Jeden jest wyjątkowo energiczny przez całe życie (to oczywiście ten mniejszy, w większości przypadków miniaturki cechuje hiperaktywność), drugi, ujmijmy to, nieco mniej. Jeszcze jakieś pomysły? Może coś, czego nie widać na pierwszy rzut oka? Tak, oczywiście – potrzeby. Yorkshire terriera od doga niemieckiego różnią w szczególności potrzeby.
Czytaj więcej
Ku przestrodze - suplementacja powinna mieć sens

Ku przestrodze - suplementacja powinna mieć sens

Gdybyśmy tak przez dłuższą chwilę zastanowili się, jaki cel stawiamy sobie, wybierając pokarm dla naszych czworonogów – co znalazłoby się na pierwszym miejscu? Prawidłowe odżywienie i zaspokojenie potrzeb bytowych? Zachowanie najlepszego zdrowia? Poprawa kondycji i zapewnienie najlepszych źródeł energetycznych dla codziennej aktywności? A może przybliżenie do natury, od której przez lata tak skutecznie odsuwały nasze psy postępujące procesy udomawiania? Najpewniej wszystko po trochu.
Współczesna, zdrowa dieta czworonoga postrzegana jest jako pewnego rodzaju „remedium na życie”. Powinna oddziaływać na organizm zwierzęcia na wielu płaszczyznach, prowadząc do zachowania jego dobrostanu, a więc należytego odżywienia, niezbędnej regeneracji, znakomitej pielęgnacji i długofalowego wsparcia.
Czytaj więcej
Nikt nie rodzi się sportowcem – dobrostan szczeniąt predysponowanych do uprawiania sportów kynologicznych

Nikt nie rodzi się sportowcem – dobrostan szczeniąt predysponowanych do uprawiania sportów kynologicznych

Zimą zwykle cieszymy się z drobnych przyjemności, ze wspólnego wylegiwania na kanapie, przytulanek, głaskanek i innych form bliskości z czworonogiem. Spacer? Trzeba wyjść, po prostu. Nie ma tu żadnych ukrytych korzyści chyba, że należymy akurat do tego nielicznego grona pasjonatów mrozu i chrzęszczącego pod stopami śniegu. Ale gdy w powietrzu zaczyna być wyczuwalny pierwszy powiew wiosny… O, wtedy zaczyna dziać się magia. Z kanapowych leniwców przeistaczamy się w pełnych energii, łaknących świeżego powietrza i słońca miłośników każdej, pozadomowej aktywności. Przesada? Nie powiedziałabym.
Czytaj więcej
Masaż psa każdego dnia – świadomy dotyk terapią na wszystko

Masaż psa każdego dnia – świadomy dotyk terapią na wszystko

Jeszcze zanim u Twojego psa dobrze rozwinie się zmysł wzroku, słuchu czy nawet węchu, otaczającą go rzeczywistość odbiera on za pomocą zmysłów motorycznych, inaczej rzecz ujmując, za pomocą dotyku. On wykształca się u psa jako pierwszy, już w łonie suki-matki, warunkując w pewnym stopniu jego prawidłowy rozwój w życiu płodowym, jak i po narodzinach. Od pierwszego do czternastego dnia życia, w tak zwanym okresie neonatalnym, szczenię jest w pełni zależne od matki i to na jej naturalne bodźce reaguje najlepiej. Zalicza się do nich wydzielane przez sukę ciepło, intensywne zapachy oraz dotyk, stanowiący najbardziej podstawową formę komunikacji z niesamodzielnym oseskiem oraz niewyczerpalne źródło wyciszenia.

Czytaj więcej
Nic co ludzkie, nie jest psu obce. Co robić, gdy pies wymiotuje

Nic co ludzkie, nie jest psu obce. Co robić, gdy pies wymiotuje

Na co dzień, gdy wszystko układa się po naszej myśli, nie skupiamy się na problemach, które naszych zwierząt bezpośrednio nie dotyczą. Dlatego często zdarza się nam odkryć, gdy już wydarzy się coś nieoczekiwanego, że nie mamy w domu niezbędnych akcesoriów, jak choćby soli fizjologicznej czy opatrunków. A przecież i naszym ukochanym czworonogom, tak jak nam, przydarzają się, choćby sporadycznie, najróżniejsze historie i zdrowotne przypadłości. Zaburzenia prawidłowej pracy przewodu pokarmowego należą do grupy najczęstszych. Biegunka i wymioty nigdy nie pojawiają się bez przyczyny. Mimo, że nie zawsze wiążą się one z jakąś poważną dolegliwością, gdy już wystąpią, naturalną reakcją opiekuna czworonoga jest zwiększony niepokój o jego zdrowie. Każdemu zależy bowiem na tym, choć może zabrzmieć to nieco banalnie, aby jego pies żył długo i szczęśliwie, ciesząc się dobrym zdrowiem i samopoczuciem każdego dnia. Pamiętajmy, że to my, opiekunowie, znajdujemy się na pierwszej linii frontu i od nas tak naprawdę, w dużej mierze, zależy zdrowie czworonoga. Dlatego właśnie nie powinniśmy, a wręcz nam nie wolno umniejszać komunikatów, które przekazuje nam pies na swój wyjątkowy sposób oraz bagatelizować niepokojących symptomów pogarszającego się samopoczucia. Odpowiedzialne podejście, głębsza świadomość złożoności problemów żołądkowych, wrażliwość na niewielkie nawet zmiany zachowania psa oraz zwiększona czujność, gdy sytuacja tego wymaga pozwolą nam oszczędzić zwierzęciu wielu nieprzyjemności.
Czytaj więcej
Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 278 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-27
Szybko. Pełen profesjonalizm
2024-11-15
Szybko i sprawnie.
pixel