Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Warzywa i owoce w diecie psa - lepiej uważać czy podawać wszystko, co tylko się da?

2021-06-02
Warzywa i owoce w diecie psa - lepiej uważać czy podawać wszystko, co tylko się da?
Gdy myślimy o zdrowej diecie, takiej, której zadaniem jest przede wszystkim pozytywnie wpłynąć na ogólny stan psychofizyczny oraz zapewnić właściwą kondycję organizmu, jako całokształtu, co przychodzi do głowy jako pierwsze? Prawidłowy bilans? Odpowiednie nawodnienie? Eliminacja nadmiaru niezdrowych cukrów? A może wszystko po trochę? Wielu z nas, wskazując na pożądane składniki zdrowej diety, na samym początku skupia się na warzywach i owocach, uważając je za jedne z najistotniejszych elementów pełnowartościowego menu.
 
A jak jest z naszymi czworonogami? Czy owoce i warzywa stanowią równie istotny element codziennej diety psów? Jeśli tak, to które wybierać, jak podawać i w jakiej ilości? Warto odpowiedzieć sobie na te pytania szczególnie, jeśli decydujemy się lub z różnych przyczyn zmuszeni jesteśmy tymczasowo zrezygnować z pełnowartościowej karmy gotowej, na rzecz samodzielnie przygotowywanego jedzenia. Kompletna dieta domowa, oparta na świeżych surowcach wiadomego pochodzenia, wzbogacona o polecane przez specjalistów niezbędne witaminy i suplementy, a tym samym prawidłowo zbilansowana do potrzeb zwierzęcia to niekiedy naprawdę dobre rozwiązanie.

Co wiemy o warzywach i owocach w diecie zwierząt?

Właściwie niewiele jest powszechnie dostępnych źródeł, mówiących o wartościach odżywczych, oddziaływaniu oraz udowodnionych korzyściach stosowania warzyw i owoców w diecie czworonożnych pupili. Aby znaleźć interesujące nas dane w wersji przyjaznej językowo, trzeba włożyć w to nieco wysiłku. W szczególności, gdy interesują nas dowody naukowe na pozytywny ich wpływ na stan fizjologicznych psów, bowiem informacji o szkodliwości wybranych produktów tej grupy żywieniowej jest aż nazbyt.

Skąd akurat taka tendencja? Zapewne stąd, że skala ryzyka przy podaniu potencjalnie toksycznych oraz szkodliwych owoców i warzyw jest niewyobrażalna. Zatem my również zaczniemy od tej właśnie strony, przestrzegając przed produktami, które choć dla nas są naprawdę wartościowe, dla naszych psów potrafią być wyjątkowo niebezpieczne.

Nie wszystko co jest dobre dla nas, jest równie dobre dla naszych psów

Wiele warzyw i owoców jest przez nas szczególnie cenionych ze względu na właściwości, jakie posiadają, w szczególności sensoryczne (wyjątkowe smaki i aromaty, odpowiadające konkretnej kuchni i naszym upodobaniom kulinarnym) oraz lecznicze. Z tych samych powodów przez lata wykorzystywano je powszechnie, gotując posiłki zwierzętom. Wiele z nich na stałe też trafiło do produkcji karm pełnoporcjowych, jako jedne z najbardziej wartościowych źródeł substancji odżywczych i składników funkcjonalnych. Stanowią one również ważny składnik w karmach uzupełniających, takich jak przysmaki i naturalne gryzaki dla psów.

Niestety, wieloletnie przekonanie o identycznym oddziaływaniu poszczególnych składników diety na człowieka i jego czworonożnego towarzysza sprawiło, że wiele psów przez całe życie spożywało lub spożywa również te surowce, które w jego posiłkach w ogóle nie powinny się znaleźć i na nie szczególnie warto zwrócić uwagę, by wiedzieć, czego i z jakiego powodu w domowych posiłkach, które tworzymy sami należy się wystrzegać.

Chroń swojego psa i uważaj na produkty silnie toksyczne – nie zawsze istnienie odtrutka

Do grupy składników toksycznych, których w diecie domowej pupil spożywać kategorycznie nie powinien należą między innymi:

1. Awokado - jako roślina samo w sobie nie jest toksyczne; toksyczny jest fungicyd stosowany w jej uprawie. Trujące mogą być zatem nie tylko owoce, ale i liście rośliny. Nie jest znana dawka śmiertelna.

Objawy zatrucia: biegunki, wymioty, może przyczyniać się do zatrzymania wody w jamie brzusznej, płucach, okolicach serca

2. Pestki owoców - (brzoskwiń, moreli, jabłek, wiśni) są niebezpieczne ze względu na obecność heterozydu cyjanogennego (z niego cyjanowodór), który powoduje zablokowanie oddychania komórkowego. Ryzyko zatrucia pojawia się, gdy zwierze rozgryzie lub spożyje już uszkodzoną pestkę.

Objawy zatrucia: wymioty, ślinotok, niepokój, drgawki

Odtrutka: hydroksykobalamina

3. Cebula, czosnek i szczypiorek - zarówno świeże, gotowane, jak i suszone są szkodliwe. Po ich spożyciu uwalniają się toksyczne dwusiarczki o silnym działaniu utleniającym (uszkodzenie błon lipidowych, denaturacja hemoglobiny). Do zatrucia może dojść już po zjedzeniu 5-10 gramów świeżej cebuli w przeliczeniu na kg masy ciała i analogicznie 5 gramów czosnku.

Objawy zatrucia: niedokrwistość, bladość błon śluzowych, częstoskurcz, przyspieszone oddychanie, hemoliza, a w jej następstwie żółtaczka, niewydolność nerek

Brak specyficznej odtrutki

4. Orzechy makadamia - mogą prowadzić do silnego zatrucia już po zjedzeniu 2,4 g na kg masy ciała. Mogą pojawiać się luzem lub w wyrobach cukierniczych, dlatego trzeba bardzo uważać z podawaniem ich zwierzętom – najbezpieczniej będzie zupełnie je ograniczyć.

Objawy zatrucia: wymioty, osłabienie, drgawki, niezborność ruchów

Brak specyficznej odtrutki

5. Rodzynki i winogrona - spożycie 8-12 sztuk może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia psa. Najniższa dawka toksyczna: 2,8 g rodzynek i 19,6 g winogron w przeliczeniu na kg masy ciała.

Objawy zatrucia: biegunka, wymioty, bóle brzucha, ostra niewydolność nerek

Postępowanie: płukanie żołądka, płynoterapia

Komponujesz dietę domową? Dowiedz się, co oznacza „antyodżywczy” i dowiedz się, które warzywa i owoce warto przetworzyć, a których lepiej unikać

Wśród popularnych warzyw i owoców wyszczególnia się również produkty o właściwościach antyodżywczych, które w psiej diecie należy ograniczać. Należą do nich:

1. Szczaw, szpinak i botwinka - poza licznymi wartościami odżywczymi zawierają kwas szczawiowy. Należy on do substancji szkodliwych, a jego właściwości toksyczne rosną wraz z ilością jednorazowo przyjętą przez zwierzę.

W połączeniu z jonami wapnia kwas ten tworzy trudno rozpuszczalny szczawian wapnia, osadzający się w postaci kamieni w nerkach. Jego działanie antyodżywcze polega głównie na wiązaniu wapnia i magnezu, zaś toksyczne na zaburzeniu metabolizmu tych metali w organizmie. Ponadto kwas ten obniża wchłanianie cynku i żelaza, dlatego też częste spożywanie przez psa dużych ilości wymienionych warzyw może prowadzić do kamicy nerkowej, a także niedoboru wapnia, cynku i żelaza w organizmie.

Co więcej, szpinak, szczaw i botwina zawierają szkodliwe saponiny, azotany (zagrożenie dla układu krążenia) oraz goitrogeny, utrudniające przyswajanie jodu i zaburzające funkcjonowanie gruczołu tarczycy. Należy jednak podkreślić, że szkodliwy wpływ kwasu szczawiowego zmniejsza się poprzez odpowiednio przeprowadzoną obróbkę cieplną warzyw.

2. Warzywa kapustne (kapusta biała, pekińska, czerwona, chińska, włoska, brukselka, jarmuż, brokuł, kalafior i kalarepa) - obfitują w witaminy, sole mineralne, węglowodany oraz niewielkie ilości białka.

Pomimo licznych zalet posiadają również wady. Ze względu na dużą zawartość substancji bioaktywnych, których nie neutralizuje obróbka termiczna stają się one dla psów zbyt ciężkostrawne i mogą tym samym przyczyniać się do powstawania wzdęć i znacznej ilości gazów. Ponadto kapusta włoska, brukselka, kalafior i brokuły dostarczają sporo goitrogenów, czyli substancji, które utrudniają przyswajanie jodu z posiłków. Niedobór tego pierwiastka może powodować kłopoty z tarczycą.

Goitrogeny ulatniają się pod wpływem wysokiej temperatury, dlatego stosując te warzywa w diecie domowej należy pamiętać o ich wcześniejszym ugotowaniu (kilka minut bez przykrycia, dopiero później z pokrywką). Należy też unikać łączenia ich w jednym posiłku z rybami bogatymi w jod.

3. Rośliny strączkowe - zawierają dużo białka roślinnego, błonnika pokarmowego, niski indeks glikemiczny, dzięki czemu na długo zapewniają poczucie sytości i jednocześnie nie podnoszą poziomu glukozy we krwi.

Warto jednak wiedzieć, że suche nasiona tych roślin mają szczególnie dużo substancji antyodżywczych, między innymi tioglikozydy zmniejszające przyswajanie jodu, którego niedobór może prowadzić do upośledzenia pracy tarczycy. Soja i jej produkty spożywane w znacznej ilości przez dłuższy czas mogą wywoływać objawy alergii. Rośliny strączkowe zawierają ponadto trisacharydy, cukry utrudniające przyswajanie białka z posiłków, a także mogą wywoływać zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego. Podczas ich rozkładu przez bakterie jelita grubego, powstają duże ilości gazów powodujących dokuczliwe wzdęcia.

Decydjąc się na wprowadzenie do diety domowej suchych nasion roślin strączkowych należy pamiętać o konieczności ich odmoczenia, odcedzenia i ugotowania w świeżej wodzie bez przykrycia, aż do miękkości.

4. Warzywa dyniowate (ogórek, kabaczek, patison, cukinia, kawon, melon) - zawierają enzym askorbinowy, który utlenia witaminę C. Najwięcej jest go w surowym ogórku i dyni. Dlatego decydując się na podawanie psu tych warzyw należy pamiętać, by nie łączyć ogórka i innych dyniowatych ze świeżymi pomidorami czy natką pietruszki. Najlepiej jednak z wymienionych powyżej warzyw podawać ugotowaną, bogatą w wartości odżywcze dynię, pozbawioną w procesie obróbki cieplnej ewentualnych szkodliwych substancji.

Fantastyczne składniki diety domowej i gotowej oraz jak je znaleźć

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o super składnikach, z których jednak znaczna większość należy do grupy produktów pochodzenia roślinnego. Do najważniejszych, wysoce odżywczych, a tym samym szczególnie pożądanych w diecie naszych czworonogów zalicza się algi morskie, podawane zarówno jako uzupełnienie posiłków przygotowywanych w domu, jak również tych gotowych, do których należą pełnoporcjowe karmy suche jakości premium.

Naturalnie bogate w liczne substancje bioaktywne i mikropierwiastki algi morskie stanowią istotny, naturalny surowiec w żywieniu psów i kotów - w zależności od gatunku są źródłem nawet 70 łatwo przyswajalnych witamin i składników mineralnych. Bogate w jod, potas, magnez, wapń, fosfor, fluor, cynk, miedź oraz żelazo, którego mają cztery razy więcej niż wołowina stanowią doskonałe uzupełnienie diety domowej. Obfitują również w witaminy (przede wszystkim z grupy B, beta-karoten K, C, E i niacynę) oraz aminokwasy egzogenne, dlatego też są bardzo polecane w żywieniu zwierząt cierpiących na niedobory substancji odżywczych. Ale nie tylko na algi warto zwrócić uwagę.

Niektóre z nich wymagają odpowiedniej formy podania lub określonego sposobu przetworzenia, by wysycić pożądane właściwości, jednocześnie utrzymując maksymalną strawność, większość jednak jest w pełni bezpieczna, smakowita i pożądana w codziennej diecie czworonoga. Wysokiej jakości karmy pełnoporcjowe wręcz nie mogą się bez nich obejść, w szczególności, jeśli ideą ich składu jest jak najbardziej wyraźne nawiązanie do rzeczywistych potrzeb psów, wynikających z ich naturalnych instynktów oraz pierwotnych preferencji. Wybrane owoce i warzywa, stosowane umiejętnie w diecie czworonoga, służą bowiem budowaniu solidnego zaplecza naturalnych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych, i to każdego dnia.

Polecane

Caniwild Finest Selection Land Specials 80/20/0 All life stages Treats 100g

Caniwild Finest Selection Land Specials 80/20/0 All life stages Treats 100g

25,70 zł brutto/1szt.642.50 pkt.(0,26 zł / g brutto)
Caniwild Finest Selection Sea Specials 80/20/0 All life stages Treats 100g

Caniwild Finest Selection Sea Specials 80/20/0 All life stages Treats 100g

28,50 zł brutto/1szt.712.50 pkt.(0,29 zł / g brutto)
Caniwild Breeders Formula Adult 15kg, hipoalergiczna karma dla dorosłych psów

Caniwild Breeders Formula Adult 15kg, hipoalergiczna karma dla dorosłych psów

249,90 zł brutto/1szt.6247.50 pkt.(16,66 zł / kg brutto)
Caniwild Finest Selection Land Specials 80/20/0 All life stages 6kg Hypoalergiczna

Caniwild Finest Selection Land Specials 80/20/0 All life stages 6kg Hypoalergiczna

243,50 zł brutto/1szt.6087.50 pkt.(40,58 zł / kg brutto)
Caniwild Beef with Vegetables – puszka z zamykanym wieczkiem – 850 g

Caniwild Beef with Vegetables – puszka z zamykanym wieczkiem – 850 g

17,90 zł brutto/1szt.447.50 pkt.(21,06 zł / kg brutto)
Caniwild Turkey with Rice and Vegetables – puszka z zamykanym wieczkiem – 850g

Caniwild Turkey with Rice and Vegetables – puszka z zamykanym wieczkiem – 850g

19,90 zł brutto/1szt.497.50 pkt.(23,41 zł / kg brutto)
Caniwild Finest Selection Land Specials 80/20/0 All life stages 12kg Hypoalergiczna

Caniwild Finest Selection Land Specials 80/20/0 All life stages 12kg Hypoalergiczna

447,60 zł brutto/1szt.12175 pkt.(37,30 zł / kg brutto)
Przysmaki dentystyczne Caniwild Dental Treats 70g

Przysmaki dentystyczne Caniwild Dental Treats 70g

18,50 zł brutto/1szt.462.50 pkt.
Caniwild Beef with Vegetables – puszka z zamykanym wieczkiem – 410 g

Caniwild Beef with Vegetables – puszka z zamykanym wieczkiem – 410 g

12,40 zł brutto/1szt.310 pkt.(30,24 zł / kg brutto)
Caniwild Turkey with Rice and Vegetables – puszka z zamykanym wieczkiem – 410g

Caniwild Turkey with Rice and Vegetables – puszka z zamykanym wieczkiem – 410g

13,70 zł brutto/1szt.342.50 pkt.(33,41 zł / kg brutto)
Mieszany zestaw próbny Caniwild Adult sucha karma dla psa 3x2kg

Mieszany zestaw próbny Caniwild Adult sucha karma dla psa 3x2kg

240,66 zł brutto/1szt.6685 pkt.(40,11 zł / kg brutto)
Mieszany zestaw próbny Caniwild Adult Small sucha karma dla małych psów 3x2kg

Mieszany zestaw próbny Caniwild Adult Small sucha karma dla małych psów 3x2kg

259,85 zł brutto/1szt.6837.50 pkt.(43,31 zł / kg brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 224 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-29
Szybko, sprawnie, nie ma się do czego przyczepić :)
2024-05-18
Szybko I sprawnie
pixel