Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zasady przechowywania mokrej karmy dla psów i kotów

2020-02-24
Zasady przechowywania mokrej karmy dla psów i kotów

Nieprawidłowe przechowywanie karmy – konsekwencje

Mokra karma, również z uwagi na mniejsze przetworzenie i większą wilgotność, jest narażona na szybsze psucie się niż karma sucha w formie granulatu. Już nawet po dwudziestu czterech godzinach może następować fermentacja, namnażanie bakterii oraz powstawanie pleśni – jeszcze niewidocznej gołym okiem – co jest groźne dla zwierząt. W efekcie pies lub kot, pomimo znacznie lepszych możliwości trawiennych i odporniejszego organizmu, może po prostu zatruć się zepsutą karmą. Jest to zagrożenie również dla pozostałych pokarmów przechowywanych w tym samym miejscu, na przykład w lodówce czy na blacie. W ten sposób źle przechowywanie jedzenie dla psa lub kota może być potencjalną przyczyną choroby również u człowieka.

Jak przechowywać zamkniętą mokrą karmę?

Dopóki karma jest zamknięta, a producent nie wskazuje na konieczność przechowywania jej w lodówce, wystarczy miejsce o temperaturze pokojowej. Dobrze sprawdza się ciemna szafka albo spiżarnia. Jedzenie powinno być przechowywane z dala od źródła ciepła, na przykład kaloryfera, piekarnika. Nie może też być bezpośrednio eksponowane na promienie słoneczne. Pamiętaj, aby ustawić opakowania w takim miejscu, aby nie miały do niego dostępu szkodniki. Ważne jest też unikanie uszkodzeń mechanicznych, które mogłyby spowodować kontakt żywności z powietrzem i rozwój bakterii.

Jak przechowywać otwartą mokrą karmę?

Tutaj rozwiązań jest kilka. Przede wszystkim trzeba dokładnie sprawdzić, jak długo producent pozwala przechowywać karmę po jej otwarciu. Zazwyczaj jest okres obejmujący mniej więcej do czterdziestu ośmiu godzin – i taką normę powinieneś przyjąć, jeśli nie możesz znaleźć dodatkowych informacji.

Otwartą karmę zawsze przechowuj w ciemnym, chłodnym miejscu. Idealnie do tego celu sprawdzi się lodówka. Pamiętaj jednak, aby zabezpieczyć ją przed kontaktem z powietrzem oraz nie dopuścić do przenikania zapachów do innych pokarmów. W tym celu przełóż karmę do szczelnie zamykanego pojemnika albo użyj specjalnego, dopasowanego wieczka. Zapobiegniesz utracie wartości odżywczych i spowolnisz proces rozwoju bakterii.

Jak karmić psa i kota mokrą karmą?

Nigdy nie kupuj puszek o zbyt dużej pojemności, to znaczy takich, których zwierzę nie zje w ciągu maksymalnie dwóch dni, jeśli to dopuszczone przez producenta. Wybieraj mniejsze opakowania – w tym celu sprawdź dawkowanie karmy i dopasuj je do potrzeb zwierzęcia. Optymalnym rozwiązaniem jest otworzenie puszki rano i zużycie jej w ciągu tego samego dnia, z podziałem na dwie czy więcej porcji.

Nigdy nie podawaj kotu ani psu zimnego jedzenia prosto z lodówki. Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy jedzenie jest zamrożone i przygotowane w formie do wylizywania. W ten sposób zwierzę ogrzewa pokarm poprzez jego lizanie i nie łyka zimnych kąsków. Co ważne, mokra karma nie powinna długo leżeć w misce. Nałóż jej tyle, ile zwierzę jest w stanie zjeść na jeden posiłek, a po maksymalnie piętnastu minutach zabierz miskę i dokładnie ją umyj, wyrzucając resztki karmy.

Caniwild – mokre karmy dla psów i kotów

Firma Caniwild przygotowała serię mokrych karm dla psów i kotów. Są one wolne od konserwantów i zbóż, pełne produktów odzwierzęcych, niezbędnych dla zachowania zdrowia domowych pupili. Puszki dostępne są w kilku rozmiarach, przy czym wersja dla kotów jest mniejsza, z uwagi na mniejsze dawkowanie. Wszystkie puszki zostały wyposażone w wygodne wieko. Pozwala ono po otwarciu odciąć dostęp powietrza i bakterii do karmy, co dłużej zachowuje jej świeżość i dobrą jakość.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 233 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-29
Szybko, sprawnie, nie ma się do czego przyczepić :)
2024-05-21
Szybko, sprawnie
pixel