Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Właściwe żywienie małych ras

2018-07-11
Właściwe żywienie małych rasZdawać by się mogło, że każdy pies wymaga takiego samego żywienia, bez względu na swój rozmiar. Nie jest to jednak prawda, dlatego psy małych i miniaturowych ras potrzebują nieco inaczej przygotowanej żywności suchej aniżeli psy ras dużych albo olbrzymich. Dlaczego ta różnica jest taka ważna i na czym polega? Oto krótkie wyjaśnienie!

Szybsze dorastanie

Właściwie dopasowaną karmę należy wybrać już na etapie żywienia szczeniąt. Dobrej jakości sucha karma dla szczeniąt ras małych i miniaturowych to przede wszystkim produkt, który zakłada ich szybsze tempo rozwoju. W sytuacji, gdy szczenię rasy olbrzymiej kończy swój rozwój nawet w okolicach drugich urodzin, szczenięta ras małych i miniaturowych rozwijają się często tylko do 9 miesiąca życia. Tak szybki wzrost sprawia, że szczenię potrzebuje odpowiedniej ilości białka oraz składników odżywczych, aby móc rozwinąć się prawidłowo. W innym przypadku może dojść do rozmaitych wad rozwojowych związanych m.in. z niedostatecznym wzmocnieniem szkieletu i stawów czy niedożywieniem i schorzeniami serca albo nerek.

Mniejszy żołądek


Psy małych ras, przede wszystkim z uwagi na swoje rozmiary, mają o wiele mniejsze żołądki. To więc oczywiste, że są w stanie przyjąć mniejszą porcję pokarmu, często nieadekwatną do swoich potrzeb. Z drugiej strony, w przypadku psów łasych na jedzenie, pochłonięcie zbyt dużej porcji może owocować rozmaitymi problemami trawiennymi, łącznie z biegunką czy wymiotami. Z tego powodu karma powinna być jak najbardziej skoncentrowana w swoich wartościach. To jednak nie wszystko – warto ją również podawać w mniejszych porcjach, a częściej, zwłaszcza w przypadku czworonogów o wrażliwym układzie pokarmowym.

Szybki metabolizm

Istotnym elementem, z powodu którego wybór karmy suchej dla małych ras jest bardziej skomplikowany, jest właśnie metabolizm. W przypadku ras małych mówimy o nawet do 50-60% szybszej przemianie materii aniżeli w przypadku psów ras dużych. Oznacza to, że psy te szybko trawią pokarm, który spożywają, a jednocześnie – ponieważ porcja jest mniejsza – mają zapotrzebowanie na energię znacznie zwiększone w przełożeniu na kilogram masy ciała w porównaniu do psów ras dużych.

Możliwości fizyczne

Oczywiście, nie należy zapominać o tym, że w krok za małymi rozmiarami idą również mniejsze możliwości, jeśli chodzi o przyjmowanie pokarmu. Duże granulki mogą być dla małych psów po prostu uciążliwe, dlatego też istotne jest, aby karma posiadała nieduże chrupki, łatwe do pogryzienia przez stosunkowo małe, psie szczęki. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku ras brachycefalicznych, czyli o lekko albo mocno cofniętej kufie.

Najlepsza karma sucha dla małych psów

Jaka jest więc najlepsza pod względem jakości karma sucha dla małych ras psów? Przede wszystkim dostępna w workach o małej pojemności oraz mająca formę niewielkich granulek, które są łatwe do pogryzienia przez małego psa. Powinna mieć ona wysoki poziom dobrego jakościowo białka zwierzęcego, które będzie pochodziło nie z odpadów poprodukcyjnych, a wartościowego mięsa. Białko to powinno być przy tym lekkostrawne, jako że małe rasy często cierpią na rozmaite dolegliwości żołądkowe. W małej porcji pokarmu powinna być dostępna duża dawka energii oraz dodatkowych substancji poprawiających działanie układu pokarmowego. W przypadku szczeniąt szczególnie istotne są poziom białka oraz ilość składników mineralnych.

Caniwild – karma idealna dla małych psów

Sucha karma Caniwild spełnia wszystkie kryteria, które powinna realizować idealna karma dla psów małych ras. Dostępna jest w workach o niedużej pojemności – 2 kg oraz 6 kg – co pozwala zapewnić zapas karmy dla jednego albo kilku psów małych ras. Nieduże granulki o krągłym kształcie, liczące tylko 4 x 8 mm, są łatwe do pogryzienia przez drobne, psie szczęki. Do wyboru dostępne są wersje z łososiem i pstrągiem, jagnięciną oraz kurczakiem z wolnego wybiegu; wszystkie są źródłem lekkostrawnego białka, a jednocześnie dają wybór smaków w przypadku wybrednych czworonogów. Każda formuła bazuje na mięsie tzw. human grade, czyli takiej samej jakości, jak to spożywane przez ludzi. Wysoki poziom białka jest doskonale dostosowany do psiego zapotrzebowania na energię.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 233 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-10
Dostawa szybka ,niestety bestia nie chce jeść. Nie znaczy to ,ze karma zla ,pies zawsze grymasi.Sprobujemy z innym smakiem
2024-06-01
Szybka wysyłka, polecam sklep
pixel