Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Właściwa strona żywienia - interakcja psa z jego pierwotną naturą

2020-10-14
Właściwa strona żywienia - interakcja psa z jego pierwotną naturą
Zbilansowane, odpowiedzialne żywienie czworonoga kojarzone jest z zaspokajaniem jego potrzeb fizjologicznych i szeroko pojętą dbałością o ciało. Troska o umysł, wydawać by się mogło, nie idzie z nią w parze. Jednakże nowoczesna metodologia żywienia zwierząt towarzyszących uwzględnia holistyczne podejście do organizmu zwierzęcia, jako całokształtu ciała i umysłu, skupiając się na wynikającym z niego dualizmie potrzeb. W myśl jej innowacyjnego spojrzenia na specyfikę codziennego żywienia psa, rynek produktów zoologicznych służących karmieniu przeszedł w ostatnich latach istną rewolucję. Miejsce tradycyjnych misek zajęły zabawki interaktywne, z matami węchowymi i do lizania na czele. Początkowo uważane jedynie za tymczasowy trend, stały się one ważnym elementem kształtującym zdrowe nawyki żywieniowe i wyraźnym bodźcem stymulującym psychoruchowo czworonoga, uwzględniając jego pierwotne instynkty.

Pies jaki jest, każdy widzi - ale czy na pewno?

Mówiąc o psie, mamy na myśli gatunek towarzyszący człowiekowi od zarania dziejów, który w ciągu ostatnich dziesięcioleci zmienił miejsce w hierarchii rodziny. Stał się kimś więcej, niż tylko towarzyszem. Stał się oddanym stróżem, wiernym partnerem w codzienności i prawdziwym przyjacielem. W związku ze zmianą postrzegania psa i powszechnym traktowaniem go, jak pełnoprawnego członka rodziny, produkty służące dotąd jedynie zapewnieniu mu należnego dobrostanu zmieniły swoje przeznaczenie. Tradycyjne miski, służące dawniej jedynie do podawania codziennych racji pokarmowych zastąpiły innowacyjne formy, w niczym misek nieprzypominające, będące rozwiązaniem zarówno problemów fizjologicznych, jak i behawioralnych. Styl życia, nowe spojrzenie na higienę umysłu oraz uwzględnienie istotnej roli żywienia w kształtowaniu równowagi psychofizycznej sprawiły, że tam, gdzie dawniej liczyła się jedynie funkcjonalność, obecnie króluje potrzeba nieustającej stymulacji – by udomowiony potomek dziko żyjących psowatych nie zapomniał, co drzemie w nim głęboko pod wystylizowaną warstwą sierści.

Zabawa, która stymuluje rozwój umysłowy

Karmienie interaktywne, wykorzystujące maty węchowe i maty do lizania na suchą lub mokrą karmę to innowacyjna forma wzbogacenia behawioralnego. Ma ono na celu poprawę jakości życia udomowionych zwierząt, poprzez dostarczanie dodatkowych bodźców środowiskowych, niezbędnych do zachowania higieny umysłu, zdrowia psychofizycznego i zapewnienia tym samym psu naturalnie dobrego samopoczucia.


Dostępne na rynku w różnych kształtach i formach maty interaktywne do pobierania pokarmu mają na celu pobudzenie naturalnych pierwotnych instynktów zwierzęcia, zwiększając ilość specyficznych dla gatunku pierwotnych zachowań łowieckich. Pobudzając czynność ośrodkowego układu nerwowego i dbając o zachowanie neuroplastyczności mózgu, maty węchowe oraz przeznaczone do lizania pokarmów służą stymulacji ośrodków odpowiedzialnych za:

  • naukę,
  • zapamiętywanie,
  • adaptację,
  • zdolność skupienia,
  • inteligencję.

5 etapów zabawy z interaktywną matą węchową

Twój pies, by móc w pełni wykorzystać własne możliwości oraz percepcję podczas zabawy musi przede wszystkim pomyśleć. To myślenie stanowi fundament dalszej stymulacji psychoruchowej, jaką zapewniają nowoczesne miski i maty węchowe. Na kolejnym poziomie interakcji, gdy zwierzę zaangażuje się w wysiłek pozyskania posiłku zaczyna się proces zabawy, podczas którego spożytkowana zostaje kumulująca się nieustannie energia. Trzeci etap żywienia interaktywnego obejmuje zasadę – zjesz tylko to, co znajdziesz – i ma za zadanie wykorzystać naturalne instynkty gatunkowe zwierzęcia do pozyskania pokarmu. Wkładając wysiłek w znalezienie krokietów karmy suchej lub porcji karmy mokrej pies zespala się na nowo z własną, pierwotną naturą, jednocześnie rozwijając szereg zdolności i zaspokajając tym samym tkwiące w nim potrzeby behawioralne. Nagrodą za poniesiony wysiłek jest zjedzenie należnej psu porcji pokarmu oraz następujące po nim ogólne wyciszenie organizmu. Intensywną zabawę, angażującą umysł i rozwijająca zdolności ruchowe zwierzęcia kończy osiągnięty z jej pomocą stan zaspokojenia i relaksu psychofizycznego.

Na wszystkich płaszczyznach pobudzenia

Mata węchowa dla psa i mata do lizania dla psa, na suchą i mokrą karmę, pobudzają zwierzęta sensorycznie: węchowo, wizualnie, dotykowo, słuchowo, a także smakowo. Konieczność aktywnego pobierania pokarmu zwiększa w odczuciu psa jego smakowitość, a tym samym ogólną atrakcyjność. Różne sposoby jego prezentacji oraz szereg trudności pojawiających się po drodze zachęcają czworonoga do myślenia i pracy nad najskuteczniejszą formą jego pozyskania. Współczesna wersja domowego polowania na jedzenie to nie tylko forma pobudzenia drzemiących w czworonogach instynktów pierwotnego łowcy. To również aktywna forma wsparcia w rozwiązywaniu takich problemów, jak:
  • zbyt łapczywe pobieranie pokarmu (maty węchowe wydłużają czas pobierania pokarmu średnio o 15 minut),
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsywne,
  • tendencje do występowania OSŻ (ostrego skrętu żołądka),
  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Czerpiąc wzorce z Natury

Maty węchowe i maty do lizania, na suchą i mokrą karmę to również niezawodny sposób na walkę z poczuciem osamotnienia oraz przewlekłą nudę. Współczesne psy pozostają w domach same przez długie godziny, pozbawione jakichkolwiek bodźców zachęcających do aktywności zarówno ruchowej, jak i umysłowej. Stosowanie interaktywnych mat do karmienia pozwala im aktywnie zająć część czasu, nie odczuwając tak dotkliwie braku towarzystwa. Optymalnie dobrane do potrzeb i indywidualnych możliwości ruchowych zwierzęcia stanowić będą idealne wzbogacenie behawioralne. Czas, by pomyśleć o tym, co dla Twojego psa najlepsze i zadbać o jego chłonny umysł równie dobrze, jak przez lata czyniła to Natura.
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 233 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-04
Szybka dostawa. Polecam
2024-05-21
Blyskawiczna wysyłka, karma najwyższej jakości
pixel