Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Przysmaki a karma – o czym pamiętać?

2019-03-11
Przysmaki a karma – o czym pamiętać?

Jasny, czytelny skład

Podstawową sprawą jest wybór takiego produktu, który ma jasny, czytelny skład. Choć wydaje się to oczywiste, to często opiekunowie wychodzą z założenia, że smakołyków podaje się tak niewiele, że nie trzeba patrzeć na skład. Tymczasem to właśnie one często są źródłem niepokojących składników, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie psa. To szczególnie istotne w przypadku psich alergików, którzy mogą szybko zareagować na każdą zmianę w żywieniu – zwłaszcza tę niekorzystną. Wybieraj zawsze przysmaki, które mają jasny skład, a dodatkowo najlepiej, gdy mają również takie źródło białka zwierzęcego, jakie zawiera karma. Unikaj nagromadzenia zbóż czy niejasnych składników pochodzenia zwierzęcego bez określenia, z jakiego gatunku zwierzęcia pochodzą albo, czy są odpadkami poubojowymi, czy czystym mięsem.

Pamiętaj o zmniejszeniu porcji karmy!

Choć to oczywiste, wielu opiekunów psów o tym zapomina. Każda dawka przysmaków powinna zmniejszać porcję karmy codziennie podawaną psu. W innym przypadku ilość kalorii spożywanych wraz z pokarmem może być zbyt duża w porównaniu do tego, ile energii zużywa pies na co dzień. To, przy regularnym podawaniu smakołyków, prowadzi po prostu do psiej otyłości. Jeśli chcesz zapobiegać temu problemowi, sprawdź, jaką porcję przysmaków pobiera na co dzień pies, a następnie zmniejsz dawkę karmy na tyle, aby nie dostarczała zbyt wielu kalorii. To wskazane zwłaszcza w przypadku tych czworonogów, które mają skłonność do tycia. Może to być powiązane ze starszym wiekiem, problemami z układem ruchu czy gorszym metabolizmem. Również psy po zabiegach sterylizacji i kastracji miewają problemy ze zbyt łatwym i szybkim przybieraniem na wadze.

Nie przekraczaj codziennej dawki

Bardzo często właściciele, chcąc dogodzić psu, dostarczają mu zbyt wiele kalorii – o tym pisaliśmy wyżej. Zdarza się jednak, że i przysmaki są racjonowane zbyt szczodrą ręką. W takiej sytuacji dochodzi do różnych niezbyt bezpiecznych dla psa przypadków. Przede wszystkim, jak już wiemy, liczba kalorii jest zbyt duża, przez co pies zaczyna tyć. Drugą sprawą jest jednak dostarczanie za dużej dawki substancji dodatkowych. Wiele przysmaków dla psa ma w sobie dodatki między innymi w formie witamin. Regularne, długotrwałe podawanie zbyt dużych porcji takich smakołyków, a równolegle również karmy może spowodować, że pies zacznie chorować. Nadmiar witamin, czyli hiperwitaminoza, bywa często równie groźny jak i niedobór.

Karma i smakołyki w treningu

W skutecznym, psim treningu karma, którą pies zjada na co dzień powinna być podstawą nagradzania. Wpływa to na psa motywująco i nazywane jest „spaleniem miski” – porcję karmy przeznaczoną na dany posiłek dajemy psu w ramach smaczków za wykonanie konkretnych zadań, koniecznie z ręki. W ten sposób u psa wzrasta motywacja do kontaktu z człowiekiem i ćwiczeń. Jeśli jednak wyzwanie stawiane przed psem jest duże, na przykład jest to praca w rozproszeniu, warto wprowadzić smakołyki. Stanowią one wówczas „specjalną” nagrodę, którą pies dostaje tylko w wyjątkowych okolicznościach. W ten sposób budowana jest piramida motywacji, a pies chętnie powtarza pożądane zachowanie, bo wie, że im bardziej się stara i im trudniejsze zadanie wykona, tym lepsza jest nagroda.

Dopasuj przysmak do aktywności

Jeśli trenujesz z psem dyscypliny, które wymagają nagradzania w ruchu albo zakładają, że pies tuż po nagrodzeniu będzie aktywny, masz dwie opcje do wyboru. Jedną jest wybór takich przysmaków, które będą na tyle małe, by pies je połknął. Koniecznie jednak powinny być one miękkie, aby nie spowodować zakrztuszenia. Drugą opcją jest wybór dużych granulek, które pies musi pogryźć – wtedy jednak pamiętaj, że przy wymagających zadaniach może to czworonoga po prostu rozproszyć. W przypadku tej drugiej opcji musisz mieć pewność, że pies dokładnie gryzie karmę, a nie ją połyka. Docelowo postaraj się jednak wprowadzić nagrodę socjalną albo nagradzanie zabawką, które nie są związane z ryzykiem zakrztuszenia.

Zdrowe i smaczne – Caniwild Grain-Free all life stages Treats

Jeśli szukasz smakołyków o prostym składzie, stworzonych z dobrej jakości mięsa, marka Caniwild przygotowała je dla Ciebie. Do wyboru dla swojego psa masz dwa smaki: rybny oraz z kurczakiem. Składy tych przysmaków są adekwatne do smaków samej karmy, dlatego nawet to, że Twój pies potrzebuje produktu monoproteinowego, nie stoi na przeszkodzie wybraniu odpowiednich przysmaków. Oba produkty nadają się do podawania psom wszystkich ras oraz w każdym wieku. Nie ma w nich zbóż, które zostały zastąpione przez ziemniaki i bataty.
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 227 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-29
Szybko, sprawnie, nie ma się do czego przyczepić :)
2024-05-14
Świetny produkt , terminowa dostawa , zamawiam od 2 lat i jestem bardzo zadowolona z firmy
pixel