Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Prawidłowe żywienie kota po sterylizacji

2019-08-01
Prawidłowe żywienie kota po sterylizacji

Na co wpływa sterylizacja?

Powszechnie uważa się, że sterylizacja może wpłynąć na „łowność” kotów lub spowodować nagły, niekontrolowany przyrost ich wagi. Oczywiście obie te sprawy nie są do końca prawdą. Koty, które są łowne i mieszkają w środowisku pozwalającym im na zaspokojenie tej potrzeby, nie utracą jej przez samą sterylizację. Łowność bowiem wynika przede wszystkim z instynktu polowania, nie zaś z obecności narządów rozrodczych.

Sterylizacja w połączeniu ze zbyt dużymi dawkami pokarmu oraz zbyt niską aktywnością faktycznie może wpłynąć na pogorszenie kondycji kota i wzrost jego wagi. W istocie metabolizm z czasem po prostu zwalnia, co ma związek bardziej z wiekiem kota, aniżeli z faktem przejścia zabiegu. Niemiej może się zdarzyć, że koty kastrowane czy sterylizowane, jeśli w okresie rekonwalescencji przeszły traumę związaną z bólem, mogą rezygnować z aktywności fizycznej. To z kolei będzie powodować przybieranie na wadze i rozregulowanie metabolizmu.

Warto mieć jednak na uwadze, że sterylizacja i kastracja mogą mieć wpływ na inne czynniki. Przede wszystkim u kotek zwiększają ryzyko występowania pozabiegowego nietrzymania moczu, co niekiedy przeradza się w infekcje dolnych dróg moczowych. Pęcherz jest ogólnie jednym z wrażliwszych kocich organów, co warto mieć zawsze na uwadze. Zwierzęta niekiedy cierpią z powodu gromadzących się kamieni, a ryzyko takich powikłań wzrasta wraz z momentem przebycia zabiegu. Można jednak zapobiegać chorobie przez właściwą dietę.

Jaka powinna być karma dla kotów po sterylizacji?

Przede wszystkim musi uwzględniać kwestie związane z drogami moczowymi. Zazwyczaj karmy dla kotów po sterylizacji w tym kontekście mają dwie wyróżniające je cechy. Przede wszystkim obniżone ilości niektórych minerałów, zwłaszcza fosforu, magnezu oraz wapnia, które odpowiedzialne są za tworzenie się różnych grup kamieni moczowych. Do tych elementów dołącza również sód, którego nadmiar może prowadzić do problemów z nerkami. Drugą sprawą jest skład gwarantujący właściwe pH moczu, które powinno oscylować w okolicach 6 – 6,5 wartości w odpowiedniej skali. To pozwala zapobiegać nie tylko wiązaniu kamieni, ale też infekcjom układu moczowego. W rzeczywistości wiele karm wyróżniają te właśnie parametry.

Należy jednak zaznaczyć, że nawet dobrze dopasowana karma nie jest w stanie zapobiec problemom zdrowotnym, jeśli kot ma do nich tendencje genetyczne albo ich początki nie zostały wykryte, bo nie dają objawów. Z tego powodu bardzo istotne jest, aby zadbać o regularne badanie zwierząt.

Co z kalorycznością?

Kaloryczność karmy, również dla kotów po kastracji albo sterylizacji, powinna być dobierana wyłącznie do tego, jaki tryb życia prowadzi konkretne zwierzę. W przypadku kotów wychodzących, bardzo aktywnych, wskazana jest karma, która zaspokoi dodatkowe zapotrzebowanie na energię. Z kolei koty niewychodzące, starsze, niechętnie poruszające się i bawiące albo takie, które mają problem z poruszaniem powinny dostawać karmę o obniżonej kaloryczności. Jeśli nie chcesz z jakiegoś powodu zmieniać sposobu żywienia, kontroluj dawkę pokarmu w taki sposób, aby kot nie dostawał zbyt wiele kalorii.

Koty otyłe i z nadwagą powinny być prowadzone w nieco inny sposób. W ich przypadku obniżenie podaży kalorycznej jest niezbędne i powinno pozwolić kotu na utratę nadmiernej masy ciała. Dodatkowo do tego procesu można wprowadzić zwiększoną dawkę ruchu, na przykład poprzez wspólną zabawę z użyciem wędek z myszkami nasączonymi kocimiętką, na którą podatne jest 75% populacji kotów. Jeśli kot sprawia wrażenie głodnego, dobrym pomysłem jest przejście na mokry pokarm. Zbilansowane żywienie tego rodzaju gwarantuje większe poczucie sytości, a mniej kalorii w podobnej do suchej karmy dawce.

Caniwild dla kotów kastrowanych

Zarówno karma Caniwild Adult & Sterilised Cat Free Run Turkey z indykiem, jak też formuła Caniwild Adult & Sterisiled Cat Gentle Salmon z łososiem przystosowane są do żywienia dorosłych kotów kastrowanych i sterylizowanych. Mają obniżone proporcje składników mineralnych, które chronią koty przed ryzykiem chorób układu moczowego. Dla zwierząt, które odmawiają jedzenia suchej karmy dobrym wyborem będzie pokarm mokry, przystosowany do potrzeb zarówno psów, jak i kotów – Caniwild Beef with Vegetables (z wołowiną i warzywami) oraz Caniwild Poultry with Rice and Vegetables (z drobiem, ryżem oraz warzywami).

Polecane

Caniwild Beef with Vegetables – puszka z zamykanym wieczkiem – 850 g

Caniwild Beef with Vegetables – puszka z zamykanym wieczkiem – 850 g

17,90 zł brutto/1szt.447.50 pkt.(21,06 zł / kg brutto)
Caniwild Turkey with Rice and Vegetables – puszka z zamykanym wieczkiem – 850g

Caniwild Turkey with Rice and Vegetables – puszka z zamykanym wieczkiem – 850g

19,90 zł brutto/1szt.497.50 pkt.(23,41 zł / kg brutto)
Caniwild Beef with Vegetables – puszka z zamykanym wieczkiem – 410 g

Caniwild Beef with Vegetables – puszka z zamykanym wieczkiem – 410 g

12,40 zł brutto/1szt.310 pkt.(30,24 zł / kg brutto)
Caniwild Turkey with Rice and Vegetables – puszka z zamykanym wieczkiem – 410g

Caniwild Turkey with Rice and Vegetables – puszka z zamykanym wieczkiem – 410g

13,70 zł brutto/1szt.342.50 pkt.(33,41 zł / kg brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 233 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-16
Rewelacja
2024-06-25
Jak zwykle profesjonalnie!
pixel