Darmowa dostawa od 50,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Pies na diecie eliminacyjnej – jaka karmę podać?

2018-08-30
Pies na diecie eliminacyjnej – jaka karmę podać?Dieta eliminacyjna jest niczym innym jak próbą wprowadzenia do psiego żywienia zupełnie nowych składników pokarmowych, z którymi pies dotychczas nie miał kontaktu. Ma to doprowadzić do wygaszenia objawów alergii. Po ustabilizowaniu stanu psa wprowadza się na nowo pojedyncze składniki, aby stwierdzić, na co konkretnie czworonóg reaguje alergicznie. W ramach diety eliminacyjnej z powodzeniem wykorzystać można gotowe karmy dla psów.

Jedno źródło białka zwierzęcego i tłuszczu

Podstawową kwestią w przypadku karm idealnych na diety eliminacyjne jest jedno źródło białka zwierzęcego. Powinno ono być skrajnie inne niż dotychczasowe. Przykładowo, jeśli karmiliśmy psa karmą z kurczakiem, to dobrym wyborem będzie ryba albo wołowina; kaczka nadal może wywoływać reakcje alergiczne, jeśli pies uczulony jest na drób. Jeśli karmiony był karmą rybną, warto wybrać jagnięcinę albo karmę z kurczakiem. W ten sposób wprowadzamy pokarm, z którym pies nie miał dotychczas styczności, co zwiększa szansę na poprawę stanu skóry czy pracy układu pokarmowego, zależnie od tego, jakie objawy daje alergia. Warto, aby białko pochodziło z jednego gatunku zwierzęcia, dlatego lepsza będzie karma z samym łososiem aniżeli np. łososiem i pstrągiem; tę drugą możemy wprowadzić w ramach rozszerzania diety po wyciszeniu objawów alergii. Dobrze jest też zwrócić uwagę na tłuszcz. Nie powinien to być nieopisany tłuszcz zwierzęcy, tylko konkretny tłuszcz, najlepiej z tego samego źródła, z którego pochodzi białko, tzn. olej z łososia w karmie z łososiem czy tłuszcz jagnięcy w karmie z jagnięciną.

Prosty skład i odmienne węglowodany

W diecie eliminacyjnej również źródło węglowodanów powinno być inne aniżeli dotychczasowe. Bardzo często alergie powiązane są z występowaniem w składzie karmy zbóż albo kukurydzy. Dobrze jest zatem wybierać karmy z takimi źródłami węglowodanów, których pies dotychczas nie jadł. Dobrze sprawdzają się np. dodatki batatów, ziemniaków czy zielonego groszku. Ciekawą alternatywę stanowi też soczewica. Ważne jest to, aby możliwie wszystkie składniki w nowej karmie podczas diety eliminacyjnej były inne od tych obecnych w dotychczas podawanym pożywieniu.

To jeszcze nie wszystko – niezwykle ważne jest również to, aby skład karmy był możliwie krótki i jak najprostszy. Wszelkie dodatki, nawet w niewielkich ilościach, utrudniają stwierdzenie, co powoduje reakcje alergiczną u danego czworonoga. Prosty skład z możliwie jak najdokładniej opisanymi składnikami – np. rodzajem i źródłem mięsa, źródłem tłuszczu, formą dodanych do karmy składników roślinnych – pozwalają łatwo obserwować czworonoga i w razie rozszerzania diety wyeliminować ewentualne alergeny.

Co po diecie?

Warto mieć na uwadze, że dieta eliminacyjna, zależnie od stanu psa, może być głównym albo dodatkowym elementem walki z alergią pokarmową. Zawsze niezbędne jest dodatkowe leczenie, zwłaszcza gdy pies bardzo źle reaguje na alergeny. Wszelkie badania pod ich kątem powinny być wykonane przed podaniem jakichkolwiek leków, które mogą zaburzyć wynik. Dieta eliminacyjna powinna być stosowana minimum 4-6 tygodni, by móc stwierdzić, jakie są jej efekty, i przystąpić do jej rozszerzenia.

Karmy Caniwild idealne do diety eliminacyjnej

W ofercie marki Caniwild znajduje się kilka różnych produktów idealnych w zastosowaniu jako diety eliminacyjnej. Są to:
  • Caniwild Adult Small Meadow Lamb – karma z jagnięciną dla małych ras (również w wersji dla wszystkich ras);
  • Caniwild Adult Aberdeen Angus Beef – karma z wołowiną Angus;
  • Caniwild Adult Small Free Run Chicken – karma z kurczakiem dla małych ras;
  • Caniwild Adult Pure Venison – karma z dziczyzną;
  • Caniwild Adult Freshly Prepared British Duck – karma z kaczką;
  • Caniwild Adult Large Free Run Turkey – karma z indykiem dla dużych ras;
  • Caniwild Puppy Large Gentle Salmon – karma z łososiem dla szczeniąt dużych ras.
Wszystkie karmy zawierają jedno źródło białka oraz tłuszczu zwierzęcego. Mięso zawarte w składzie ma jakość „human grade”, a więc najwyższą, równą jakości mięsa przeznaczonego do spożycia przez ludzi. Dodatkowo produkty nie zawierają zbóż, a alternatywne źródła węglowodanów, m.in. takie jak bataty czy ziemniaki. Składy są krótkie i proste, co ułatwia obserwacje psa na diecie eliminacyjnej.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 214 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-19
Szybka przesyłka.
2024-03-22
Szybka dostawa. Wszystko ok
pixel