Darmowa dostawa od 50,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Otyłość psów a żywienie – czy istnieje związek?

2019-12-15
Otyłość psów a żywienie – czy istnieje związek?

Czym jest otyłość u psa?

To temat dość rozbudowany, bo z uwagi na różną budowę psów oraz istnienie ras mieszanych trudno jest określić widełki dla osobników o danym wzroście – inaczej niż u ludzi, u których jest to zwykle możliwe. W przypadku psów patrzy się przede wszystkim na proporcje i pewne cechy budowy. Pies o prawidłowej masie ciała ma wyczuwalne pod dotykiem żebra. Mogą być one również lekko widoczne u psów w formie fit, gdzie mamy do czynienia z rozbudowaną tkanką mięśniową i zminimalizowaną tkanką tłuszczową.

To jednak nie wszystkie cechy budowy. U psów o prawidłowej masie ciała pod dotykiem wyczuwalny jest również kręgosłup oraz wypustki biodrowe. Pies, zarówno patrząc z góry, jak i z boku, ma zdecydowanie zaznaczone przewężenie w talii.

W przypadku psów rasowych da się określić widełki wagowe. O otyłości mowa, gdy waga przekracza o ponad 30% wagę prawidłową. Już jednak od ok. 7-10%, zależnie od rasy, mówimy o nadwadze, a ta również jest groźna.

Korelacja między nadwagą a otyłością psów

Żeby w całości ujrzeć ten związek przyczynowo-skutkowy, warto zaznaczyć, że nadwaga pojawia się wskutek niedostosowania dawki energii dostarczanej psu do poziomu, który jest on w stanie spalić. Krótko mówiąc, pies dostaje za dużo energii – kalorii – w formie pożywienia. Każdy pies ma pewne zapotrzebowanie kaloryczne, bo spalanie energii zachodzi również wskutek procesów życiowych organizmu. Niemniej jednak podawanie zbyt dużych dawek pożywienia przekłada się na problemy z wagą.

W tym aspekcie można wyróżnić kilka zachowań ryzykownych, między innymi:

  • zapewnienie psu stałego dostępu do pożywienia,
  • podawanie zbyt dużych dawek karmy,
  • podawanie złej jakości karmy z dużą dawką wypełniaczy i tłuszczu,
  • dokarmianie psa między posiłkami,
  • dogadzanie psu wybrednemu.

1. Dlaczego nie dawać psu stałego dostępu do pożywienia?

Przyczyny są dwie. Po pierwsze, wiele psów będzie jadło dopóki nie oczyści miski do dna albo skojarzy sobie proces jedzenia z rekompensatą, na przykład w sytuacji nerwowej. Prowadzi to do niezdrowych zachowań i utrwalenia nieprawidłowych nawyków. Po drugie, pies, który ma dostęp do żywienia stale, często przestaje jeść. Wiele psów chętniej sięga po jedzenie, które jest dla nich niedostępne przez większość dnia. Należy pamiętać, ze jest to zasób, który bywa bardzo pomocny w nawiązywaniu relacji z psem.

2. Co to znaczy: za duża dawka?

Każda karma ma na etykiecie zaznaczone potencjalnie zalecane dawkowanie. Co więcej, większość produktów ma również podaną kaloryczność w jednym kilogramie, przez co z łatwością można obliczyć, ile pies potrzebuje zjeść, aby dostać właściwą dawkę wszystkich składników odżywczych. O za dużej dawce mowa w sytuacji, gdy pies zaczyna tyć.

3. Co to znaczy: złej jakości karma?

Tutaj warto zaznaczyć, że chodzi przede wszystkim o analizę składu karmy. Pokarm dla psów powinien bazować przede wszystkim na mięsie oraz podrobach zwierzęcych. W drugiej kolejności ważne jest źródło tłuszczy (lepsze jest zwierzęce), a w trzeciej – wypełniacze. Tłuszcze zwierzęce stanowią ważne źródło energii, ale ich nadmiar w diecie psa mało aktywnego prowadzi do nadwagi. Z kolei węglowodany są dla psów jedną z podstawowych przyczyn nadwagi, zwłaszcza jeśli w karmie stanowią one przeważającą część. Z tego powodu warto wybrać odpowiednią karmę dla psów mało aktywnych i niewymagających dużej porcji kalorii, na przykład taką jak Caniwild Light and Senior Gentle Trout with Salmon.


4. Jak dokarmiać psa i kiedy tego nie robić?

Jeśli dokarmiamy psa między posiłkami, powinniśmy to robić z użyciem wysokiej jakości smakołyków, najlepiej surowego, chudego mięsa. Ważne jest, aby od codziennej porcji pożywienia odliczać ilość zaoferowanych psu przysmaków. W ten sposób uda się zachować równowagę w dostarczanych mu kaloriach. Nie należy dokarmiać psów wybrednych. Dlaczego? Odpowiedź poniżej.

5. Dlaczego dogadzanie psu wybrednemu donikąd nie prowadzi?

Wiele psów otyłych i z nadwagą uważanych jest przez opiekunów za wybredne, choć tak nie jest. Psy te mają często stały dostęp do miski i wiedzą, że gdy nie ruszą jej zawartości, dostaną coś smaczniejszego, na przykład ser żółty albo inny produkt przystosowany do spożycia przez ludzi. W ten sposób nie tylko szkodzi się zdrowiu psa, ale też kształtuje nieprawidłowe nawyki. Lepszym rozwiązaniem jest zmniejszenie porcji i wprowadzenie miski wydzielanej na krótki czas posiłku dwa razy dziennie.

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 214 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
Szybko i sprawnie .
2024-03-26
Super karma i szybka dostawa .
pixel