Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Najlepsze legowisko dla psa - jakie wybrać

2020-12-23
Najlepsze legowisko dla psa - jakie wybrać

Tyle mówi się o procesach domestykacji, o wieloletnim kształtowaniu więzi pomiędzy człowiekiem a psem, o wpływie intensywnego rozwoju cywilizacyjnego na styl życia jednych i drugich, a wszystko to w kontekście możliwości zapewnienia psom dobrostanu, w nieustannie zmieniającej się rzeczywistości. Czas, by z równie wielkim zaangażowaniem poruszyć również te tematy, które zdają się umykać naszej uwadze. Tematy, o których zwyczajnie zapominamy lub też nie przywiązujemy do nich należytej wagi, traktując w konsekwencji „po macoszemu”, bo przecież stanowią tylko jeden z wielu elementów codzienności. Sęk w tym, że pozornie banalne kwestie związane z posiadaniem i prowadzeniem psa, od oseska po wiek senioralny, stanowią o jego zdrowiu psychofizycznym, nawet jeśli nie bezpośrednio, to każdego dnia równie silnie na nie oddziałując. Przykładem takiego zagadnienia jest miejsce codziennego odpoczynku czworonoga – legowisko.

Tak bardzo inny pies, niż wydawałoby się, że jest

Psychikę czworonoga, zarówno tego miniaturowego, mogącego z powodzeniem zmieścić się w torebce, jak i tego, który pierwotnym wyglądem wzbudza respekt, zanim jeszcze da głos, kształtuje wiele czynników, w tym również środowiskowych. Oznacza to, że przestrzeń, w której nasz pies spędza najwięcej czasu każdego dnia ma na niego szczególny wpływ i, aby zapewnić mu możliwość prawidłowego rozwoju osobowego, a jednocześnie zadbać o dobre samopoczucie i kondycję psychiczną, musimy mieć tego świadomość.

Warto zgłębiać różnice, jakie istnieją pomiędzy człowiekiem, a psem, w szczególności te, dotyczące rzeczywistych potrzeb. Dzięki temu unikniemy popełniania błędów, wynikających z silnie zakorzenionej w nas skłonności do uczłowieczania czworonożnych towarzyszy. Jakie to ma znaczenie w kontekście tworzenia optymalnych warunków przestrzennych, z wyborem odpowiedniego legowiska na czele? Otóż, kluczowe, ponieważ podejmując decyzje związane z kreowaniem miejsca odpoczynku w oparciu o nasze preferencje, oczekiwania i wyimaginowane potrzeby robimy naszemu psu zrobić więcej złego, niż dobrego.

Nam może najbardziej przypaść do gustu pikowana poduszka w kratę, umiejscowiona w wiklinowym koszu na nóżkach, jednak dla naszego czworonoga wchodzenie do niego może stanowić nie lada wyzwanie. Możemy wprost rozkochać się w mięciusim, pluszowym domku, przypominającym dziuplę w drzewie, a nasz pies nawet na nie nie spojrzy, niezmiennie gustując w twardych, chłodnych powierzchniach. Jego preferencji i tak nie zmienimy, a jedynym skutkiem wyboru tychże modowych ekscesów będą wyrzucone pieniądze. Zatem jakie legowisko będzie dla naszego psa najlepsze? Wygodne, możliwie najprostsze, zarówno ze względów estetycznych, higienicznych, jak i funkcjonalnych, a co najważniejsze odpowiadające jego indywidualnym potrzebom.

MÓJ jest ten kawałek przestrzeni

Legowisko dla naszego czworonoga ma stwarzać mu odpowiednie środowisko do życia, zapewniać swobodę wyrażania zachowań charakterystycznych, a także dawać schronienie przed światem oraz możliwość separacji od innych członków domowej społeczności zawsze, gdy tego potrzebuje. To jego święte miejsce, bezpiecznie izolujące, pozwalające w pełni cieszyć się należnym mu odpoczynkiem. Warto zatem, dokonując zakupu, skupić się nie tylko na samym modelu legowiska, ale i świadomie uwzględnić miejsce, w jakim się ono znajdzie.

Na rynku dostępnych jest niezliczenie wiele modeli posłań, od prostej maty dla psa po wygodne, mięsiste kanapy dla psów o efektownym wyglądzie, dzięki czemu bez trudu znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla naszego czworonoga, odpowiadające zarówno jego potrzebom, jak i osobistym preferencjom. Aby zapewnić psu niezbędną wygodę snu, musimy pamiętać, by wybrać posłanie większe od niego samego, jednak nie kilkukrotnie, a maksymalnie o 20-30 cm. To pozwoli mu na przyjęcie komfortowej pozycji (rozciągnięcie się na boku) oraz swobodę ruchów sennych, podczas najważniejszej fazy REM, jednocześnie dając poczucie bezpieczeństwa. A pamiętajmy, że zdrowy pies powinien przesypiać spokojnie około 14-16, a w wieku senioralnym nawet do 20 godzin, czyli większą część życia.

Najlepsze legowiska, czyli jakie?

Do najlepszych legowisk domowych należą proste posłania typu mata lub poduszka, z miękkim, elastycznym wypełnieniem, bez wyraźnie zarysowanych brzegów, komfortowe i bezpieczne pontony oraz przytulne kanapy o wyraźnie podwyższonych bokach. Wszystkie, dostosowane do potrzeb psów od ras miniaturowych po olbrzymie, dzięki specjalnej strukturze spodu zapewniają doskonałą izolację od podłogi, chroniąc przed przenikającym chłodem. Warto wybierać modele wykonane z trwałych i nowoczesnych materiałów, takich jak kodura, zapewniających łatwość utrzymania w czystości oraz wysoką funkcjonalność, również w przypadku jaśniejszej, odważniejszej i bardziej wyrazistej kolorystyki. Wymienne wkłady sprawiają, że designerskie posłania z kodury to dobra inwestycja. Wystarczy bowiem odrobina dbałości, by raz dobrane do potrzeb psa legowisko pozostało z nim na dłużej, chroniąc go przed dyskomfortem i stresem związanym ze zmianami tak ważnego w jego codziennym życiu miejsca odpoczynku.

Tam, gdzie liczy się wygoda, nie szukajmy kompromisów

Pośród dostępnych powszechnie posłań z pluszu i miękkich, nietrwałych tkanin, legowiska z kodury wyróżniają się nie tylko estetycznym, nowoczesnym wyglądem, ale i lekkością, wytrzymałością, odpornością na uszkodzenia oraz wodoszczelnością. Co więcej, i dla wielu z nas będzie to miało znaczenie kluczowe, topowe posłania z kodury od Primal Instinct nie szeleszczą. Dlaczego to tak istotne? Pies to stworzenie stadne, tak, jak i człowiek. Nie trzeba nikogo przekonywać, że razem im najlepiej. Czego zatem może chcieć więcej właściciel, śpiący w jednym pokoju, z wyboru i przywiązania, z niemal nieustannie kręcącym się czworonogiem. Pod osłoną nocy, jak i za dnia spokój jest po prostu bezcenny – tak psa, jak i nasz. Dlatego obok tylu ważnych spraw, związanych z dbałością o dobrostan czworonoga, nie zapominajmy o legowiskach i je również wybierajmy mądrze.

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 227 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-29
Szybko, sprawnie, nie ma się do czego przyczepić :)
2024-04-26
Maltańczyk zadowolony z jedzonka. Szybka dostawa.
pixel