Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Najlepsza karma dla psa - odkrywamy tajemnice produktów premium

2021-01-13
Najlepsza karma dla psa - odkrywamy tajemnice produktów premium

Jaka zatem jest najlepsza karma dla psa? Właściwa biologicznie? Stworzona z wysokiej jakości komponentów? Wartościowa w odniesieniu do rzeczywistych potrzeb i przyswajalności poszczególnych składników z surowców? Wyborna, a może raczej smakowita...? Fakt, sumując wspomniane cechy, taka właśnie powinna być. Ale czy to wszystko? Czy rzeczywiście obecne na rynku produkty, sygnowane rozbuchanym marketingowo hasłem „najlepszy”, oferują i gwarantują zarazem wymienione wartości? Tu właśnie zaczynają się schody. Nie ma jednak wyzwania nie do podjęcia, dlatego spróbujemy przemierzyć je wspólnie, by zrozumieć, ile w tym barwnym i wiele obiecującym określeniu jest prawdy, kiedy zaś jest ono wyraźnie nadużywane tylko po to, by popchnąć sprzedaż i podsycić rozgłos o marce.

Międzynarodowy rynek pet food to arena, na której pomiędzy producentami karm toczy się nieustanna walka, a podstawową broń stanowi dobrze skrojony marketing, możliwie jak najtrafniej odpowiadający oczekiwaniom potencjalnych konsumentów. Strategia oparta na takim przekonaniu to niekwestionowany strzał w dziesiątkę, bowiem kto z nas nie chce, by codzienna dieta jego psa była jedyna i wyjątkowa...? Przecież taki właśnie jest nasz pies i dlatego właśnie zasługuje na to, co najlepsze.

Wielka historia jednego pomysłu

Pierwszy raz o karmie dla psa usłyszano ponad 150 lat temu, gdy w 1860 roku, w progu rewolucji przemysłowej, na rynku pojawiły się pierwsze ciasta dla psów. Wyprodukował je James Spratt, otwierając się na rzeczywiste potrzeby właścicieli udomowionych czworonogów, zapoczątkowując produkcję gotowej diety do podania do miski. Ten przykład śmiałości, odwagi i zaangażowania w dobie pochłaniającego małe przedsiębiorstwa kapitalizmu stał się motorem rozwoju nieznanej wówczas nikomu gałęzi gospodarczej, jaką jest produkcja karm dla zwierząt. Innowacyjna na tamte czasy koncepcja gotowego żywienia, oparta na pierwszych próbach łączenia surowców różnego pochodzenia (mąki i ziaren pszenicy, warzyw, krwi wołowej i mięsa) w jedną, wartościową karmę zapoczątkowała wielomilionowy rynek pet food, otwierając się na zupełnie wówczas nowe, a obecnie wciąż rozrastające się grono odbiorców.

Dążenie do perfekcji warte miliony

Najpierw były pieczone ciasta, potem przyszedł czas na puszkowaną dietę mokrą, aż doszło do masowej produkcji karmy ekstrudowanej. Rosło doświadczenie, zwiększała się wiedza producentów, kolejne wypuszczane na półki sklepowe produkty podlegały coraz bardziej rygorystycznym wytycznym, zapewniając wybranym markom stałą, wysoką pozycję konkurencyjną.

Produkcja weszła na nowy poziom, a jednym z jej najistotniejszych elementów stała się analiza bezpieczeństwa. Receptury ulegały i nadal ulegają poprawie, ponieważ producenci nieustannie dążą do stworzenia produktu doskonałego – odpowiadającego normom żywieniowym i wytycznym, dotyczącym bezpieczeństwa, a przede wszystkim rzeczywistym potrzebom czworonogów, ich indywidualnym preferencjom i coraz bardziej abstrakcyjnym oczekiwaniom właścicieli. Jednocześnie kompletnego, wartościowego i smakowitego, wysoce strawnego, a w konsekwencji prozdrowotnego. Produktu, który byłby uznawany za „najlepszy” i byłoby to w pełni uzasadnione.

Owo nieustanne dążenie do perfekcji, w praktyce oznaczające dla wieku producentów dążenie do uzyskania wiodącej pozycji na rynku i utrzymania się ponad konkurencją, co odczuwalnie przełoży się na zyski i renomę marki, to dla konsumentów doskonała sytuacja, ponieważ dzięki niej zyskują możliwość żywienia psów coraz bardziej dopracowanymi, opartymi na wieloletnich badaniach, zróżnicowanymi, a jednocześnie bezpiecznymi i nowoczesnymi produktami.

Pięć wolności na straży dobrostanu a dieta

W myśl idei zdrowego i wartościowego żywienia, mówiąc o dobrej karmie dla psa opieramy się na przekonaniu, że powinna ona zaspokajać potrzeby czworonoga – bytowe i indywidualne, przyczyniając się wyraźnie do utrzymania jego dobrostanu.

Czym jednak jest wspomniany dobrostan i jakie cechy karmy powinny wynikać z jego założeń? Można go określić jako sumę 5 wolności lub, będąc bardziej precyzyjnym, jako średnią wyciągniętą ze stopnia realizacji każdej z wymienionych. Należą do nich:

  • wolność od głodu i pragnienia,
  • wolność od bólu i chorób,
  • wolnoć od lęku i stresu,
  • wolność od dyskomfortu,
  • wolność realizacji naturalnych zachowań.

Zapewnienie możliwości realizacji wymienionych wolności stanowi kwintesencję zaspokojenia potrzeb czworonoga.

Najlepsza karma, czyli jaka?

Analizując wartość karmy, w odniesieniu do powyższych, najlepsza dieta powinna zaspokajać głód, a więc być dostatecznie strawna, łatwo przyswajalna i bogata w wartości odżywcze oraz na tyle smakowita, by zwierzę chętnie ją przyjmowało w określonej dla jego potrzeb dziennej porcji. Powinna stanowić o codziennej podaży wartościowych dodatków funkcjonalnych, wspomagających organizm psa na wielu płaszczyznach, działają profilaktycznie lub ułatwiając walkę z istniejącym już dyskomfortem, bólem oraz chorobami i ich dotkliwymi skutkami, dającymi się we znaki na co dzień.

Produkt uznawany za wartościowy i odpowiedni dla psa powinien również gwarantować podaż składników aktywnych, które pozwolą psu na zachowanie równowagi psychofizycznej, przyczyniając się do redukcji stresu, wrażeń lękowych oraz stanowią profilaktykę innych zaburzeń odczuwania i zachowań, pojawiających się u psa na tle psychicznym i emocjonalnym.

Dobrze dobrana karma, powinna chronić psa przed szeroko pojętym dyskomfortem, wspomagając funkcjonalność poszczególnych układów organizmu, dając pozytywny skutek w ujęciu holistycznym – zapewniając równowagę pomiędzy zdrowym ciałem a umysłem. Co istotne, wartościowa dieta powinna odpowiadać rzeczywistym potrzebom, czyli zarówno tym, które wynikają z cech indywidualnych i gatunkowych, jak i tym, które stanowią odzwierciedlenie naturalnej istoty zachowań i biologicznie podyktowanych instynktów dzikich psowatych.

Cechy dobrej karmy w odniesieniu do zasobów rynku pet food

Powyżej przedstawione cechy tworzą obraz produktu idealnego, którego nieustannie poszukują coraz bardziej świadomi właściciele psów. Czy jednak istnieje on na rynku i rzeczywiście można go nabyć? Czy to tylko doskonałe wyobrażenie, którego koszt zarówno produkcji, jak i sprzedaży byłby dla wszystkich zainteresowanych zbyt wysoki, by było to jakkolwiek opłacalne? I czy w ogóle kwestię zdrowia, wynikającego z prawidłowego żywienia, można rozpatrywać w kategoriach opłacalności?

W odniesieniu do współczesnych zasobów rynku pet food, warto przeprowadzić analizę dostępnych produktów, schodząc jednak nieco „na ziemię” i sięgając po bardziej realną kategoryzację wartości. Co zatem w praktyce oznacza stwierdzenie dobra karma i jak spośród wszystkich dobrych, wybrać tę najlepszą? Przede wszystkim należy określić potrzeby psa, do nich dostosowując formę żywienia.

Jeszcze pod koniec lat 90tych różnicowaniu psów na małe i duże daleko było od powszechnej praktyki, lecz z biegiem czasu na półkach zaczęły pojawiać się pokarmy dedykowane konkretnym grupom rasowym, skategoryzowanym ze względu na masę ciała i wielkość. Rozpoczęto masową produkcję karm ukierunkowanych rzekomo na potrzeby konkretnych ras, tych, uwzględniających również poziomu aktywności (psy sportowe i pracujące) oraz specyficzne stany fizjologiczne (diety specjalistyczne – weterynaryjne). W ten sposób rynek rozrósł się do niebotycznych rozmiarów, zalewając konsumentów najlepszymi karmami niezliczonych kategorii.

Karma Premium – to ma znaczenie

Niezależnie od rodzaju oraz zasadności jej stosowania, każda wartościowa karma jakości premium powinna charakteryzować się następującymi cechami: dużą zawartością świeżych produktów o niskim stopniu przetworzenia dla maksymalnego zachowania naturalnych właściwości oraz optymalnym bilansem, zapewniających odpowiednią podaż niezbędnych składników podstawowych i dodatków funkcjonalnych w porcji. Co więcej, powinna cieszyć się wysoką strawnością, a co za tym idzie również przyswajalnością składników odżywczych oraz najwyższej jakości surowcami, tworzącymi kompleksowo wspierającą organizm recepturę. Wisienką na torcie właściwości powinien być naturalny smak i intensywny aromat, utrzymane i wysycone w drodze bezpiecznej i delikatnej obróbki.

Z punktu widzenia konsumenta, czyli psa, najlepszą karmę cechuje dodatkowo zachowany odpowiedni stopień twardości oraz przyjemna kruchość, sprzyjająca inicjacji i stymulacji naturalnych, wydłużonych procesów gryzienia i żucia, podobnych do zachowań pierwotnych psowatych.

And the winner is… (A zwycięzcą jest...)

Wśród licznych, efektownie prezentujących się opakowań, coraz częściej odpowiadających globalnym trendom ekolife znajdziemy obecnie wiele rodzajów karm, z których niektóre cieszą się najlepszą oceną, ponieważ swoim składem, wykorzystanymi surowcami i osiągniętą dzięki nim funkcjonalną formułą, a także formą produkcji i ostatecznie uzyskaną strukturą przewyższają konkurencję. Dominują jednak produkty takie, jak Caniwild: oparte na solidnej, wartościowej bazie – zwiększonej zawartości świeżego mięsa, bezzbożowe, w których źródła węglowodanów wyselekcjonowano spośród alternatywnych surowców, wysoce cenionych za jakość human grade. Rzeczywistą wartość najlepszych karm podkreśla osiągana przez nie strawność, ponieważ to od niej przede wszystkim zależy poziom odżywienia organizmu czworonoga oraz stopień realizacji założeń prozdrowotnych produktu.

Jaki jest pies, każdy widzi

Nie bez przyczyny mówi się, że pies psu nierówny. Zasadność tego stwierdzenia wynika z olbrzymich różnic zachodzących pomiędzy grupami rasowymi (wystarczy spróbować porównać Yorka do Doga niemieckiego), a także – co niezwykle istotne – pomiędzy wszystkimi osobnikami z gatunku Pies domowy.

Jak się okazuje, w wyborze właściwej metody żywienia liczą się nie tylko cechy gatunkowe czy rasowe, ale również indywidualne potrzeby i preferencje. Dla jednego psa najlepsza okaże się zbilansowana w odniesieniu do jego dzikiej natury, biologicznie odpowiednia karma o kompozycji receptury 80/20/0, dla innego najkorzystniejszą formułą będzie pełnowartościowa dieta, o regularnych proporcjach składników pokarmowych, uproszczona na potrzeby żywienia udomowionych pupili o niskim instynkcie pierwotnym. Skupiając się na własnym pies, właściciel musi odpowiedzieć sobie na pytanie, co konkretnie może mu zaproponować i jaka dieta okaże się tą doskonałą, w tym właśnie momencie, uwzględniając również fakt, że pies, tak jak człowiek zmienia się z wiekiem, tym samym modyfikacji ulegają jego codzienne potrzeby.

Pewnym jest, że trudny wybór najlepszej karmy czeka każdego posiadacza psa więcej niż jeden raz. Oby z nabytą właśnie wiedzą okazał się nieco prostszy i jeszcze bardziej trafny. W końcu tu chodzi o psa!

Polecane

Caniwild Finest Selection Land Specials 80/20/0 All life stages Treats 100g

Caniwild Finest Selection Land Specials 80/20/0 All life stages Treats 100g

25,70 zł brutto/1szt.642.50 pkt.(0,26 zł / g brutto)
Caniwild Finest Selection Sea Specials 80/20/0 All life stages Treats 100g

Caniwild Finest Selection Sea Specials 80/20/0 All life stages Treats 100g

28,50 zł brutto/1szt.712.50 pkt.(0,29 zł / g brutto)
Zestaw Caniwild Adult & Sterilised Cat Gentle Salmon 2kg + Free run Turkey 2kg

Zestaw Caniwild Adult & Sterilised Cat Gentle Salmon 2kg + Free run Turkey 2kg

199,40 zł brutto/1szt.5427.50 pkt.(49,85 zł / kg brutto)
Caniwild Breeders Formula Adult 15kg, hipoalergiczna karma dla dorosłych psów

Caniwild Breeders Formula Adult 15kg, hipoalergiczna karma dla dorosłych psów

249,90 zł brutto/1szt.6247.50 pkt.(16,66 zł / kg brutto)
Caniwild Finest Selection Land Specials 80/20/0 All life stages 6kg Hypoalergiczna

Caniwild Finest Selection Land Specials 80/20/0 All life stages 6kg Hypoalergiczna

243,50 zł brutto/1szt.6087.50 pkt.(40,58 zł / kg brutto)
Caniwild Beef with Vegetables – puszka z zamykanym wieczkiem – 850 g

Caniwild Beef with Vegetables – puszka z zamykanym wieczkiem – 850 g

17,90 zł brutto/1szt.447.50 pkt.(21,06 zł / kg brutto)
Caniwild Turkey with Rice and Vegetables – puszka z zamykanym wieczkiem – 850g

Caniwild Turkey with Rice and Vegetables – puszka z zamykanym wieczkiem – 850g

19,90 zł brutto/1szt.497.50 pkt.(23,41 zł / kg brutto)
Caniwild Finest Selection Land Specials 80/20/0 All life stages 12kg Hypoalergiczna

Caniwild Finest Selection Land Specials 80/20/0 All life stages 12kg Hypoalergiczna

447,60 zł brutto/1szt.12175 pkt.(37,30 zł / kg brutto)
Przysmaki dentystyczne Caniwild Dental Treats 70g

Przysmaki dentystyczne Caniwild Dental Treats 70g

18,50 zł brutto/1szt.462.50 pkt.
Caniwild Beef with Vegetables – puszka z zamykanym wieczkiem – 410 g

Caniwild Beef with Vegetables – puszka z zamykanym wieczkiem – 410 g

12,40 zł brutto/1szt.310 pkt.(30,24 zł / kg brutto)
Caniwild Turkey with Rice and Vegetables – puszka z zamykanym wieczkiem – 410g

Caniwild Turkey with Rice and Vegetables – puszka z zamykanym wieczkiem – 410g

13,70 zł brutto/1szt.342.50 pkt.(33,41 zł / kg brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 233 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-16
Rewelacja
2024-07-03
Sprzedawca godny polecenia!
pixel