Darmowa dostawa od 50,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Kocia otyłość a wybór karmy

2019-02-11
Kocia otyłość a wybór karmy

Czym jest otyłość?

Jeśli wiesz, że w karmie występuje mięso, sprawdź, jakiej jest jakości. Często do produktów żywieniowych dla psów i kotów trafiają resztki poubojowe, które są bardzo kiepskiej jakości. Zazwyczaj nie są przeznaczone do spożycia przez ludzi z uwagi na normy, które obejmują tego rodzaju klasyfikacje. Jeśli zależy Ci na tym, aby mięso było jak najlepszej jakości – wręcz takie, które sam mógłbyś zjeść – wybierz karmy, w których stosowane są produkty mięsne jakości human grade. Oznacza to niewiele więcej niż mięso przeznaczone do spożycia przez ludzi. W przypadku ludzi, tak i w przypadku kotów otyłość bywa poważnym problemem. Warto jednak wiedzieć, kiedy można ją stwierdzić. Prawidłowa waga ciała jest zwykle określona z góry dla kotów rasowych, podczas gdy dachowce mogą różnić się między sobą budową oraz gabarytami, co znacząco wpływa na określenie przedziału właściwej masy ciała. Z tego powodu optymalna waga to taka, przy której większość kości przy dotyku jest niewyczuwalna – nie dotyczy to jedynie żeber, które można policzyć przy użyciu dotyku. Kot powinien mieć widoczne wcięcie w talii. O nadwadze mówimy, gdy waga przekracza prawidłową o ok. 20%. O otyłości, czy kilogramów jest o 40% więcej niż w przypadku prawidłowej masy ciała. Warto tutaj dodać, że wiele kotów ma tzw. primordial pouch, czyli kawałek wiszącej skóry na wysokości pachwin tylnych łap i brzucha. Jest to naturalna fałda, która występuje o kotowatych. Jej obecność sama w sobie nie wskazuje na zbyt dużą wagę.

Dlaczego otyłość u kotów jest groźna?

Otyły kot albo kot z nadwagą jest zagrożony wieloma schorzeniami. Aż 90% kotów, u których utrzymuje się zbyt wysoka masa ciała, cierpi na cukrzycę. Dodatkowe kilogramy wpływają niekorzystnie na zdrowie przeciążonych stawów, ale również działanie układu krwionośnego oraz kondycję serca. Koty otyłe są mniej skłonne do czyszczenia futra, co sprzyja chorobom skóry. Rzadziej też odwiedzają kuwetę, przez co miewają problemy z układem pokarmowym, wydalniczym oraz moczowym, jako że przetrzymują mocz wraz z bakteriami w pęcherzu moczowym. Koty nerwowe, a zarazem otyłe mogą cierpieć z powodu stresu wynikającego z braku możliwości sprawnego znalezienia sobie kryjówki w zagrażających im sytuacjach.

Skąd bierze się otyłość u kotów?

Przede wszystkim, jak w przypadku większości zwierząt, poprzez podaż kaloryczną znacznie większą aniżeli kocie potrzeby. Krótko mówiąc: jeśli kot przyjmuje zbyt wiele kalorii na co dzień, ich nadmiar odkłada się w formie tkanki tłuszczowej. Oczywiście, to nie jedyna przyczyna. Często koty stają się z wiekiem mniej ruchliwe i skłonne do zabaw, co sprawia, że spada też ich zapotrzebowanie na pobieraną z pokarmem energię. Mogą doświadczać rozmaitych chorób czy przyjmować leki, które wpływają na wahania wagi. Niekiedy metabolizm zwalnia również po zabiegu sterylizacji. Najczęściej jednak winna jest zbyt duża porcja albo zbyt kaloryczne jedzenie.

Jak wybrać karmę dla kota?

Przede wszystkim czytając jej skład. Karma powinna zawierać jak najwięcej składników mięsnych i pochodzenia zwierzęcego, bo kot to bezwzględny mięsożerca. Zbyt dużo węglowodanów będzie wpływało negatywnie na jego zdrowie oraz przysparzało kolejnych kilogramów. Z uwagi na to, że karmy standardowo zawierają źródła węglowodanów warto wybierać te, w których nie pochodzą one ze zbóż, a raczej z warzyw o niskim indeksie glikemicznym.

Dla kotów po zabiegach sterylizacji dobrze jest dobierać karmę o obniżonym poziomie kalorii, taką jak Caniwild Adult Sterilied Cat Free Run Turkey. Niska kaloryczność sprawia, że kot zaspokaja poczucie sytości, ale jednocześnie pochłania tyle kalorii, ile potrzebuje. Dodatkowo pokarm tego rodzaju zawiera składniki moczopędne, na przykład żurawinę, przez co zmusza koty do regularnego korzystania z kuwety. Dodatek włókien pokarmowych sprzyja regulacji pracy układu pokarmowego i wydalniczego.

A co z odchudzaniem?

Koty, które mają zbyt wysoką masę ciała, należy bezwzględnie odchudzić. Jeśli zwierzę cierpi na problemy zdrowotne albo otyłość jest bardzo duża, skonsultuj się z lekarzem weterynarii przed podjęciem jakichkolwiek działań. Jeśli jednak zwierzę jest zdrowe, zadbaj najpierw o wybór dobrej, zbilansowanej karmy o niższej kaloryczności. Następnie wprowadź dawkę przewidzianą dla zwierzęcia zdrowego i zwiększ ilość ruchu zażywanego przez kota. Jeśli to z jakiegoś powodu niemożliwe, obniż nieco dawkę żywieniową. Pamiętaj jednak, że kot nie może tracić kilogramów za szybko – optymalne będzie zrzucanie ok. 200-300 gramów tygodniowo, przy zachowaniu zdrowia i dobrej kondycji. Na czas odchudzania i po nim ogranicz smaczki dla kotów, wybierając te o dobrym składzie, na przykład Caniwild Cat & Kitten Gentle Fish Grain-Free Treats. Ilość spożywanych przez kota smaczków odejmij jednak od codziennej porcji karmy.
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 214 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-19
Szybka przesyłka.
2024-03-22
Szybka dostawa. Wszystko ok
pixel