Darmowa dostawa od 99,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Karmy dla psów – przechowywanie i podawanie, co robić by było bezpiecznie

2020-11-04
Karmy dla psów – przechowywanie i podawanie, co robić by było bezpiecznie

Wybierając odpowiednią dla czworonoga karmę, niezależnie od tego, czy jest to pokarm suchy, mokry czy półwilgotny, właściciel ma nadzieję, że jego działania realnie wpłyną (oczywiście w sposób najbardziej korzystny) na stan zdrowia i samopoczucie pupila. Co więcej, ów odpowiedzialny i nowoczesny właściciel stara się postrzegać potrzeby swojego psa indywidualnie, nie zaś jedynie przez pryzmat gatunku czy rasy, coraz bardziej świadomie angażując się w opiekę nad czworonogiem.

Jednak czy to wystarczy…?

Sięgamy po karmy kategorii premium i super premium, uważnie czytając i analizując ich składy a barwne, marketingowe opisy. Pilnujemy prawidłowego określenia dawki pokarmowej, trzymamy się zalecanych przez specjalistów zasad, w dziennej podaży składników odżywczych uwzględniamy karmienie pełnoporcjowe i uzupełniające. Każdego dnia wykorzystujemy sprawdzone i polecane metody podawania pokarmu, starając się wzbogacać behawioralnie naszego psa. Tym samym stajemy się opiekunami, na jakich zasługują nasi czworonożni przyjaciele. Nadal jednak, i należy to z całą zapalczywością podkreślić, zbyt małą wagę przywiązujemy do kwestii przechowywania karm, narażając tym samym, choć często nieświadomie, nasze psy na niebezpieczne dla zdrowia konsekwencje żywienia psującym się pokarmem.

Jakość wybieranych przez nas karm, niezależnie od rodzaju, drastycznie spada wraz z oddziaływaniem na nie szeregu czynników. Należy do nich wysoka wilgotność, dostęp światła słonecznego, tlenu, zmienna temperatura przechowywania, jego czas, użycie w tym celu niewłaściwie dobranych pojemników oraz wynikający jedynie z błędnego postępowania właścicieli brak higieny. Aby zapewnić zwierzęciu dostępność wszystkich składników odżywczych ze świeżego pokarmu oraz zadbać o jego bezpieczeństwo żywieniowe, musimy zatem przestrzegać kilku istotnych zasad. W innym przypadku nawet najlepsza karma po prostu się zepsuje.

Tylko bezpieczne opakowanie

Opakowanie w przechowywaniu karmy odgrywa istotną rolę w zachowaniu jej świeżości, biodostępności składników odżywczych przez cały okres przydatności do spożycia oraz intensywnego aromatu i smakowitości. Przede wszystkim jednak, o czym wielu z nas zdaje się zapominać, chroni ono produkt przez rozmaitymi zanieczyszczeniami. Za najbezpieczniejsze opakowanie do przechowywania karmy uważa się to oryginalne, wybrane przez producenta. Proces pakowania karmy suchej odbywa się w kontrolowanych warunkach, co oznacza, że w czasie jego trwania maksymalnie ogranicza się kontakt pokarmu z tlenem. Nie bez znaczenia jest tu również wybór odpowiedniego materiału, o ściśle określonych parametrach, do produkcji samego opakowania oraz zastosowanie sprawdzonej formy wielokrotnego zamknięcia strunowego. Znajdujący się coraz bardziej na przysłowiowym świeczniku producenci karm z wyższych półek robią naprawdę wiele, by zapewnić właścicielom czworonogów możliwość bezpiecznego przechowywania karmy w domowych warunkach, bez konieczności przesypywania lub przekładania jej do zewnętrznych pudełek czy pojemników.

Temperatura, wilgotność, dostęp tlenu – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Karmę suchą, niezależnie od wybranego rodzaju pojemnika, zawsze należy przechowywać w miejscu suchym i w miarę możliwość chłodnym. Wyklucza to trzymanie worka czy pojemnika na balkonie, tarasie, w oranżerii, garażu, komórce lokatorskiej, ziemiance – fantazja właścicieli nie zna w tym temacie granic. Stała, najlepiej pokojowa temperatura zmniejsza ryzyko kondensacji pary wodnej na opakowaniu, sprzyjającej rozwojowi pleśni, a także obniża prawdopodobieństwo niszczenia witamin oraz utleniania tłuszczów. Rozwojowi pleśni sprzyja również wysoka wilgotność, charakterystyczna przecież dla większości wymienionych powyżej miejsc przechowywania. Choć wczesnych jej etapów nie widać, ryzyko jest naprawdę olbrzymie. Innym poważnym zagrożenie, czyhającym na naszego czworonoga to obecność gryzoni, które bez trudu dostają się do opakowań z suchą karmą, roznosząc choroby bakteryjne, takie jak leptospiroza. Pamiętajmy również, że karmy suche zawierające w swym składzie zboża, stanowią wabik dla wielu gatunków insektów, które potrafią składać w nich jaja. Nieszczelne opakowanie karmy zwiększa dostęp tlenu do pokarmu, a co za tym idzie zwiększa ryzyko rozwoju skażeń mikrobiologicznych, a długotrwała ekspozycja na światło sprzyja szybszemu utlenianiu się tłuszczów. Wszystkie wyżej wymienione czynniki środowiskowe nie tylko przyczyniają się do zwiększenia niechęci psa to przyjmowania pokarmu, ale wpływając na jakość produktu (w wyniku degradacji podstawowych składników) realnie zagrażają jego zdrowiu.

W trosce o czworonożnego alergika

Sucha karma jest potencjalnym źródłem ekspozycji na alergeny roztoczy kurzu domowego i magazynowego, niebezpiecznej zwłaszcza w przypadku zwierząt cierpiących na atopowe zapalenie skóry. Jak dowodzą badania, roztocza najłatwiej dostają się i rozmnażają w żywności przechowywanej w nieszczelnej, papierowej torbie pozbawionej zamknięcia strunowego. Najtrudniej zaś we właściwie uszczelnionym, dokładnie zamkniętym opakowaniu, pudełku lub pojemniku ceramicznym. Ze względu na fakt, że każde kolejne otwarcie pojemnika lub worka z karmą zwiększa jej narażenie na kontakt z kurzem domowym, najlepszym rozwiązaniem byłoby otwieranie go jak najrzadziej i tylko na chwilę. Co istotne, z worka, z którego wyjęto porcję karmy należy dokładnie wycisnąć nadmiar powietrza i dopiero wówczas zamknąć specjalnym zapięciem lub zwinąć i ścisnąć klamrą do przechowywania żywności. Coraz częściej słyszy się również o porcjowaniu karmy i jej próżniowym pakowaniu, zwłaszcza, gdy decydujemy się na ekonomiczne, naprawdę spore opakowania. Jest wciąż dość innowacyjny, ale wyjątkowo skuteczny sposób na ograniczenie ekspozycji pokarmu na tlen, wilgoć, kurz czy roztocza, zwłaszcza w trosce o czworonoga o tak szczególnych potrzebach.

A co z karmą mokrą?

Karmy mokre, ze względu na swoją specyfikę biochemiczną, po otwarciu opakowania psują się w czasie nieporównywalnie krótszym od ich suchych odpowiedników. Tylko oryginalnie zamknięta puszka, saszetka lub tubka pozostaje szczelna, sterylna, a tym samym zapewnia trwałość produktu. Karmę mokrą zaleca się przechowywać w lodówce, w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Wielu liczących się na rynku producentów oferuje puszki ze specjalnym zamknięciem wielokrotnego użytku, chroniącym pokarm również po jego otwarciu. W innych przypadkach zaleca się przełożenie pokarmu do szklanej lub ceramicznej miseczki i okrycie jej folią spożywczą.

Wielka tajemnica daty przydatności

Czas, w jakim spożycie przez psa pokarmu, zarówno suchego, jak i mokrego jest bezpieczne i gwarantuje dostępność niezbędnych wartości odżywczych, odliczany jest od chwili otwarcia oryginalnego opakowania. W przypadku karm suchych termin przydatności do spożycia od chwili otwarcia wynosi zwykle 6 tygodni, chyba, że producent zaleca inaczej. Dla diety mokrej wartość ta jest niewspółmiernie niższa – produkt ten, przechowywany w niskiej temperaturze i w odpowiednio dobranym pojemniku zachowuje świeżość jedynie przez 48 godzin. Niezależnie od rodzaju karmy, dokonując zakupu musimy zwracać szczególną uwagę na stan opakowania – wszelkie jego naruszenia, uszkodzenia, wgniecenia lub wybrzuszenia. Zawartość takiego opakowania najpewniej nie nadaje się do spożycia. Nie ryzykujmy i nie podawajmy też pokarmu po upływie jego terminu przydatności. Choć prawidłowo przechowywana karma nie psuje się z dnia na dzień, nie narażajmy naszych zwierząt i nie odbierajmy im przyjemności z jedzenia.

Karm z głową – pamiętaj o higienie

Zarówno przechowując, jak i podając wybraną karmę musimy pamiętać o higienie karmienia. Przesypując karmę z worka do dedykowanego pojemnika, musimy zawsze opróżnić do z resztek starego pokarmu. Taki pojemnik należy umyć dokładnie bieżącą wodą bez dodatku detergentów oraz pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Wówczas dopiero nadaje się on do ponownego, bezpiecznego użycia. Podobnie w przypadku misek, tych tradycyjnych i tych interaktywnych. Nie pozostawiajmy w nich pokarmu na dłużej, niezjedzoną część zawsze wyrzucajmy. Zachowanie czystości i usuwanie zalegających resztek zapewni nie tylko poprawę doznań smakowych czworonoga, ale i ochroni go przed spożyciem bezwartościowych lub co gorsza nadpsutych składników.

Uwierz w magię zaangażowania – karm interaktywnie

Zbilansowana dieta i jej odpowiedzialne podawanie, z zachowaniem zasad karmienia size restricted oraz podstawowej higieny stanowi podstawę zaspokojenia potrzeb żywieniowych, tych gatunkowych i tych osobniczych. Jednakże w parze z dbałością o zdrowie fizyczne czworonoga idzie troska o jego umysł. Holistyczne podejście, obejmujące zarówno ciało, jak i umysł to wyraz współczesnej ideologii żywienia holistycznego. Karmiąc czworonoga, coraz częściej zwracamy uwagę na jego głęboko zakorzeniony instynkt łowiecki oraz konieczność zapewnienia mu dostatecznej ilości bodźców zewnętrznych, w ramach codziennej aktywności fizycznej i behawioralnej. Tym samym też, w powszechnie propagowaną metodykę zdrowego żywienia psów wpisuje się wykorzystywanie interaktywnych sposobów karmienia. Jednym z nich są innowacyjnie zaprojektowane, atrakcyjne zarówno pod względem funkcjonalności, jak i wyglądu miski węchowe. Dzięki nim codzienna podaż pokarmu stanowi coś więcej niż zaspokojenie najbardziej pierwotnych potrzeb – to doceniana przez specjalistów forma stymulacji ośrodkowego układu nerwowego zwierzęcia, uwzględniającego jego pierwotne instynkty i gatunkowe potrzeby.

Szukając złotego środka dla zapewnienia naszym psom dobrego zdrowia i kondycji, powinniśmy po prostu skupić się na nich, jako na jednostkach, zwracając uwagę na ich indywidualne potrzeby i szczególne preferencje, od szczenięcia aż po jesień życia. To nasza najważniejsza rola.

Polecane

75,50 zł brutto1887.50 pkt.
37,75 zł / kg brutto

167,70 zł brutto4192.50 pkt.
27,95 zł / kg brutto
Caniwild Puppy Free run Chicken & Turkey 12kg Kurczak, Indyk i Łosoś

Caniwild Puppy Free run Chicken & Turkey 12kg Kurczak, Indyk i Łosoś

274,50 zł brutto6862.50 pkt.
22,87 zł / kg brutto
Caniwild Puppy Large Gentle Salmon 12kg Łosoś

Caniwild Puppy Large Gentle Salmon 12kg Łosoś

255,70 zł brutto6392.50 pkt.
21,31 zł / kg brutto

68,30 zł brutto1707.50 pkt.
34,15 zł / kg brutto

148,90 zł brutto3722.50 pkt.
24,82 zł / kg brutto

241,80 zł brutto6045 pkt.
20,15 zł / kg brutto

72,60 zł brutto1815 pkt.
36,30 zł / kg brutto

159,40 zł brutto3985 pkt.
26,57 zł / kg brutto

260,20 zł brutto6505 pkt.
21,68 zł / kg brutto
Caniwild Adult Pure Venision 6kg Jeleń i Łosoś

Caniwild Adult Pure Venision 6kg Jeleń i Łosoś

175,70 zł brutto4392.50 pkt.
29,28 zł / kg brutto

76,20 zł brutto1905 pkt.
38,10 zł / kg brutto

169,10 zł brutto4227.50 pkt.
28,18 zł / kg brutto

275,00 zł brutto6875 pkt.
22,92 zł / kg brutto
Caniwild Adult Large Free run Turkey 12kg Indyk

Caniwild Adult Large Free run Turkey 12kg Indyk

254,00 zł brutto6350 pkt.
21,17 zł / kg brutto

76,50 zł brutto1912.50 pkt.
38,25 zł / kg brutto

170,20 zł brutto4255 pkt.
28,37 zł / kg brutto
Caniwild Adult Freshly Prepared British Duck próbka 100g Kaczka

Caniwild Adult Freshly Prepared British Duck próbka 100g Kaczka

3,50 zł brutto87.50 pkt.
35,00 zł / kg brutto
Caniwild Adult Meadow Lamb próbka 100g Jagnięcina

Caniwild Adult Meadow Lamb próbka 100g Jagnięcina

3,50 zł brutto87.50 pkt.
35,00 zł / kg brutto
Caniwild Adult Pure Venision próbka 100g Jeleń i Łosoś

Caniwild Adult Pure Venision próbka 100g Jeleń i Łosoś

3,50 zł brutto87.50 pkt.
35,00 zł / kg brutto

4,00 zł brutto100 pkt.
40,00 zł / kg brutto

75,80 zł brutto1895 pkt.
37,90 zł / kg brutto
Caniwild Adult Small Gentle Trout with Salmon 6kg Łosoś i Pstrąg

Caniwild Adult Small Gentle Trout with Salmon 6kg Łosoś i Pstrąg

169,60 zł brutto4240 pkt.
28,27 zł / kg brutto

155,30 zł brutto3882.50 pkt.
25,88 zł / kg brutto

70,20 zł brutto1755 pkt.
35,10 zł / kg brutto
Caniwild Adult Small Free run Chicken próbka 100g Drób

Caniwild Adult Small Free run Chicken próbka 100g Drób

4,00 zł brutto100 pkt.
40,00 zł / kg brutto
Caniwild Adult Dog Breeders Hypoallergenic Formula 15kg, hypoalergiczna

Caniwild Adult Dog Breeders Hypoallergenic Formula 15kg, hypoalergiczna

189,90 zł brutto4747.50 pkt.
12,66 zł / kg brutto

169,90 zł brutto4247.50 pkt.
28,32 zł / kg brutto
Caniwild Adult Small Meadow Lamb próbka 100g Jagnięcina

Caniwild Adult Small Meadow Lamb próbka 100g Jagnięcina

4,00 zł brutto100 pkt.
40,00 zł / kg brutto

3,50 zł brutto87.50 pkt.
35,00 zł / kg brutto

74,00 zł brutto1850 pkt.
37,00 zł / kg brutto

163,70 zł brutto4092.50 pkt.
27,28 zł / kg brutto
Caniwild Adult Aberdeen Angus Beef 12kg Wołowina Angus

Caniwild Adult Aberdeen Angus Beef 12kg Wołowina Angus

267,70 zł brutto6692.50 pkt.
22,31 zł / kg brutto

181,60 zł brutto4540 pkt.
30,27 zł / kg brutto

4,00 zł brutto100 pkt.
40,00 zł / kg brutto
Caniwild Puppy Small Free run Turkey & Duck 2kg Indyk i Kaczka

Caniwild Puppy Small Free run Turkey & Duck 2kg Indyk i Kaczka

79,50 zł brutto1987.50 pkt.
39,75 zł / kg brutto

Dbamy o Twoją prywatność

Nasz Sklep wraz z Zaufanymi Partnerami przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie np. IP Twojego urządzenia oraz informacje zapisywane za pomocą technologii służących do ich śledzenia i przechowywania, takich jak pliki cookies, sygnalizatory www lub innych podobnych technologii.

Pliki cookies wykorzystywane są w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności, a także w celach analitycznych, marketingowych, oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań w tym także do wyświetlania spersonalizowanych treści (reklamowych) oraz do poprawnego działania strony internetowej. Warunki przechowywania lub dostępu do cookie możesz określić w Twojej przeglądarce.

Klikając „ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY” wyrażasz zgodę na stosowanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki oraz na dostosowanie treści na stronie naszego Sklepu do Twoich preferencji, a także w celach statystycznych i marketingowych, w tym do wyświetlania spersonalizowanych treści (reklamowych). Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie poprzez usunięcie plików cookies z przeglądarki z danego urządzenia końcowego.

Jeżeli klikniesz „NIE WYRAŻAM ZGODY” - nie będzie możliwe wejście na stronę Sklepu.

NIE WYRAŻAM ZGODY
ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY
pixel