Darmowa dostawa od 50,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Karma dla kota – niezbędne składniki

2019-04-26
Karma dla kota – niezbędne składniki

Kocie potrzeby

O ile układ pokarmowy psów jest już nieco odmienny od tego wilczego, o tyle koty domowe pod tym względem niewiele różnią się od dzikich pobratymców. To sprawia, że jego potrzeby nadal pozostają podobne. Z tego powodu producenci karm muszą skupiać się nie tylko na dostarczeniu białka pochodzenia zwierzęcego, które jest dobrze przyswajalne i wartościowe dla kotów, ale również zawarciu w pokarmie dodatkowych składników.

L-karnityna

Jednym z istotniejszych składników kocich karm jest L-karnityna. Związek ten stworzony jest z dwóch aminokwasów, czyli lizyny oraz metioniny. Jej rolą jest przede wszystkim wspieranie procesu przemiany materii. Jest stosowana również u kotów, które mają tendencję do tycia, przede wszystkim dlatego, że pomaga przekształcać tłuszcze w energię. W ten sposób redukuje ich zapasy w całym organizmie. Standardowy poziom tego składnika jest wystarczający dla wszystkich zdrowych kotów. W przypadku tych z chorobami metabolicznymi albo cierpiących na otyłość warto skontaktować się z lekarzem weterynarii w sprawie dodatkowej suplementacji L-karnityny.

Metionina

Składnik ten, zwany też L-metioniną, wchodzi w skład L-karnityny jako aminokwas siarkowy. Jego zadaniem jest przede wszystkim zakwaszanie moczu, co w organizmie kota jest bardzo ważne. Dzięki dodatkowi metioniny minimalizowane jest ryzyko występowania kamieni w drogach moczowych kotów. Ten składnik jest ważny zarówno dla zdrowych zwierząt, jak również tych, które miały już problem ze struwitami.

Lizyna

Kolejny aminokwas, L-lizyna, również wchodzi w skład L-karnityny. Jako indywidualny dodatek działa przede wszystkim, wspierając odporność kotów. Sprawdza się profilaktycznie u kotów zdrowych, jak również jest pożądana w karmach dla zwierząt po sterylizacji, zabiegach chirurgicznych, a także kociąt w okresie odstawienia czy osobników, u których zdiagnozowano wysoki poziom stresu. Trwają badania nad skutecznością dodatkowej suplementacji tego aminokwasu w walce z herpeswirusem kotów.

Tauryna

Jest to jeden z najistotniejszych składników dodatkowych w karmach dla kotów. Ten aminokwas należy do niezbędnych elementów diety, zwłaszcza, że koty mogą wytwarzać niewielką jej ilość – niewystarczającą do pokrycia zapotrzebowania. Brak tauryny z kolei prowadzi do poważnych zaburzeń i chorób. Mogą być one związane ze zmysłem wzroku (na przykład centralne zwyrodnienie siatkówki) - w tym przypadku stały, długotrwały brak suplementacji tauryną prowadzi do utraty wzroku przez kota. Kolejną grupą schorzeń są te związane z sercem i układem krążenia, zwłaszcza kardiomiopatia rozstrzeniowa, czyli zastoinowa niewydolność mięśnia sercowego. Dodatkowo ten aminokwas wspiera wchłanianie tłuszczów, co przekłada się na wzrost poziomu energii.

Tauryna jest szczególnie ważna w diecie kotów hodowlanych. Jej brak w diecie prowadzi do niepłodności zwierząt, a także upośledzenia wzrastania miotów po kotkach, u których stwierdzono niedobór tego składnika.

Karmy z dodatkiem tauryny powinny być obecne w diecie wszystkich kotów. W przypadku kotów hodowlanych wspierają płodność i wpływają na prawidłowy rozwój miotów. U kotów sterylizowanych wspierają przekształcenie tłuszczów w energię. U zwierząt starszych chronią przed opisanymi wyżej schorzeniami, które – choć mogą pojawić się w każdym wieku – to u kocich seniorów są szczególnie niebezpieczne, a ryzyko ich pojawienia się wzrasta.

Karmy Caniwild dla kotów – bogactwo składników

Wszystkie opisane wyżej składniki obecne są w karmach dla kotów Caniwild. Produkty te dodatkowo oparte są o najnowsze badania związane z żywieniem kota. Z tego powodu ich podstawowym składnikiem jest mięso, a skład nie obejmuje zbóż. Zamiast nich dostarczane są warzywa z niskim indeksem glikemicznym. Zbilansowany skład w połączeniu z dostępnością niezbędnych, opisanych wyżej składników dodatkowych czyni karmy idealnymi na każdą okazję. Dla kociąt warto wybrać karmę Caniwild Kitten Free Run Chicken & Gentle Salmon z kurczakiem oraz łososiem. Koty dorosłe, zarówno sterylizowane, jak i utrzymane w płodności, mogą wybierać między karmami z indykiem – Caniwild Adult & Sterilised Cat Free Run Turkey – oraz łososiem – Caniwild Adult & Sterilised Cat Gentle Salmon.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 214 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-14
Bardzo szybka wysyłka i ogólnie wszystko w jak najlepszym porządku. Polecam
2024-03-13
Wszystko ok
pixel