Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak żywić psa z niedowagą?

2019-11-16
Jak żywić psa z niedowagą?

Czym jest niedowaga?

Niedowaga jest stanem, w którym pies jest zbyt szczupły jak na swój wzrost. Nie należy mylić jej z formą fit, w której zwierzę również wydaje się szczupłe. Różnica jest oczywista: w przypadku psów w formie sportowej szczupłość wynika z braku tkanki tłuszczowej, ale znacznie uwidoczniona jest mocna tkanka mięśniowa. Zwierzę jest sprawne i zdrowe. Pies niedożywiony nie ma tkanki tłuszczowej ani mięśniowej w dobrym stanie, przez co widoczne są u niego głównie kości. Ma on też niezdrowe nawyki związane z pobieraniem pokarmu.

Skąd bierze się niedowaga u psa?

Często jest efektem zaniedbań, na przykład związanych z tym, że zwierzę przyjmuje mało wartościowy pokarm w niewielkich ilościach. Ma to zazwyczaj miejsce w przypadku zwierząt błąkających się albo zaniedbanych przez człowieka. Niekiedy psy w schronisku, mimo dostępu do jedzenia, również cierpią na niedowagę. Jest ona efektem hierarchii w boksie – pies niedożywiony zwykle je ostatni i ma problem z dostaniem się do miski. Z tego powodu nie przybiera na wadze.

W niektórych przypadkach niedowaga jest efektem choroby. W takim przypadku samo właściwe żywienie nic nie da – konieczne jest rozwiązanie problemu zdrowotnego. Zazwyczaj w takich przypadkach chodzi o zaburzenia trawienia i przyswajania pokarmu albo niewydolność trzustki. W niektórych sytuacjach pies może być skrajnie zarobaczony, co prowadzi do wyniszczenia organizmu, w którym jednym z objawów jest właśnie niedożywienie.

Jak dbać o psa z niedowagą?

Przede wszystkim konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii, który wykona podstawowe badania: pełne badanie morfologiczne krwi, badania osłuchowe, EKG oraz USG brzucha. Pozwoli to wyeliminować problemy zdrowotne.

Jeśli wyniki badań nie wskazują na żadne przyczyny zdrowotne, psa należy zacząć właściwie żywić, o czym za chwilę. Warto zwrócić jednak uwagę na stan organizmu w niedożywieniu. Układ pokarmowy może być osłabiony, co oznacza, że większa porcja jedzenia będzie owocować jedynie biegunką lub wymiotami. Pies z niedowagą nie powinien być poddawany intensywnej aktywności fizycznej, aby nie obciążać serca i nie spowodować kontuzji.

Jak żywić psa z niedowagą?

Na początek należy pamiętać, że niezwykle istotne w tym przypadku jest podawanie karmy pełnowartościowej. Powinna ona wyróżniać się wysokim poziomem białka oraz tłuszczu w małej dawce, a do tego dobrą strawnością. Z tego powodu lepszym rozwiązaniem jest karma sucha, która jest bardziej skondensowana.

Porcja karmy powinna być dostosowana do wagi zdrowego psa – nie należy dopasowywać jej do obecnej wagi zwierzęcia, bo celem opiekuna jest to, aby pies przybrał na wadze. Nie należy podawać jej w jednej czy nawet dwóch porcjach. Karmę warto rozdzielić na kilka mniejszych porcji podawanych przez większość dnia, a z czasem po prostu zmniejszać liczbę dziennych karmień na rzecz coraz większych posiłków.

Jeśli zwierzę je bardzo łapczywie, co często zdarza się u psów, które wcześniej miały problem z dostępnością pokarmu, warto spowolnić ten proces. Jest to niezbędne, bo zbyt szybkie jedzenie będzie skutkowało nie tylko wymiotami czy biegunkami, ale nawet skrętem żołądka. Przydatne w tym względzie będą specjalne zabawki do napełniania jedzeniem. Suchą karmę można również namoczyć, a następnie wrzucić do miski spowalniającej. Jeśli nie chcesz inwestować w akcesoria, karm psa z ręki – nauczy go to dodatkowo, że zasobów nie trzeba bronić przed człowiekiem.

Caniwild Finest Selection 80/20/0 – karma o wysokiej wartości odżywczej

Dobrym sposobem na żywienie psa z niedowagą jest zastosowanie karmy Caniwild Finest Selection 80/20/0. Jest ona przeznaczona dla zwierząt wszystkich ras oraz na każdym etapie życia, dlatego możesz używać jej w żywieniu szczeniąt, psów starszych albo po prostu dorosłych. Zawiera aż 80% składników mięsnych, które są bardzo wartościowe dla psiego organizmu. Zminimalizowana ilość węglowodanów sprawia, że pies nie czuje się wzdęty, ale jednocześnie dostarcza niezbędnej energii. Wysoki poziom białka oraz bardzo wysoki poziom tłuszczu sprawdzą się w żywieniu psów z niedowagą. Dawka karmy będzie skondensowana, a szeroki wybór mięs w niej zawarty zachęci zwierzę do jej regularnego spożywania.

Polecane

Caniwild Finest Selection Land Specials 80/20/0 All life stages 6kg Hypoalergiczna

Caniwild Finest Selection Land Specials 80/20/0 All life stages 6kg Hypoalergiczna

243,50 zł brutto/1szt.6087.50 pkt.(40,58 zł / kg brutto)
Caniwild Finest Selection Land Specials 80/20/0 All life stages 12kg Hypoalergiczna

Caniwild Finest Selection Land Specials 80/20/0 All life stages 12kg Hypoalergiczna

447,60 zł brutto/1szt.12175 pkt.(37,30 zł / kg brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 224 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-19
Szybka przesyłka.
2024-04-16
Szybko i sprawnie .
pixel