Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dawkować psu karmę? 5 praktycznych rad

2020-02-10
Jak dawkować psu karmę? 5 praktycznych rad

1. Im więcej ruchu, tym więcej kalorii

Jedną z podstawowych kwestii jest określenie zapotrzebowania kalorycznego Twojego psa. Dorosły, niekastrowany pies o wadze prawidłowej 10 kg potrzebuje ok. 680 kcal dziennie. Ilość ta będzie spadać, jeśli pies będzie miał mało ruchu, nadprogramowe kilogramy albo będzie po kastracji. Z drugiej strony będzie rosła w sytuacji, gdy zwierzę będzie wychodziło na długie spacery, ale również intensywnie trenowało albo pracowało. Zapotrzebowanie kaloryczne rośnie również u suk ciężarnych oraz karmiących. Im większy pies, tym większe będą różnice w tych wartościach.

Inaczej wygląda ta kwestia w przypadku szczeniąt. One, zwłaszcza w pierwszym okresie rozwoju do około czwartego miesiąca życia, potrzebują nawet dwukrotnie więcej kalorii niż zwierzęta dorosłe. Potem wartość ta spada, ale nadal jest wyższa niż w przypadku dorosłych psów.

Każda karma ma określoną liczbę kalorii dostarczanych wraz z jednym kilogramem. Oblicz, jakie jest zapotrzebowanie Twojego psa, a następnie sprawdź, ile karmy powinieneś mu podawać. Liczby te będą najpewniej mniej więcej pokrywać się z wartościami wskazanymi przez producenta dla psów dorosłych i niekastrowanych, a następnie zmieniać zależnie od kondycji psa.

2. Więcej karmy nie zawsze znaczy lepiej

Jeśli dotychczas karmiłeś psa karmą o niskiej wartości kalorycznej, to zapewne okaże się na podstawie powyższych wyliczeń, że potrzebujesz jej bardzo dużo do podziału na codzienne porcje. Pamiętaj jednak, że nie jest to zdrowe. Zbyt duża ilość pokarmu przyzwyczai psa do uczucia sytości na tyle, że będzie on wymuszał kolejne porcje jedzenia, gdy nie będzie czuł pełnego żołądka. Co więcej, często karma pęczniejąca w żołądku w nadmiarze może prowadzić do problemów gastrycznych, łącznie z groźnym dla zdrowia skrętem żołądka. Z tego powodu już teraz poszukaj karmy bardziej kalorycznej, takiej jak któryś z produktów dla psów Caniwild.

3. Obserwacja to podstawa

Niemniej istotne jak dobranie teoretycznej wartości kalorycznej jest to, aby obserwować psa. W niektórych przypadkach pies może nagle zacząć tyć lub chudnąć wskutek zmiany ilości pokarmu. Dobrze jest poczekać jakiś czas, aby ocenić, czy pies dochodzi do prawidłowej wagi i ją utrzymuje. Jeśli chudnie za bardzo, należy zwiększyć dzienną dawkę. Jeśli tyje – zmniejszyć ją. Taka obserwacja w przypadku psów dorosłych i zdrowych jest najprostszym sposobem dobrania dawkowania.

4. Kalorie, ale skąd?

Bardzo ważne jest, aby zawsze analizować skład karmy, którą podaje się psu. Często za dużą dawką, jak to zostało wspominane, idzie niska kaloryczność. Zdarza się jednak, że kaloryczność jest na odpowiednim poziomie, ale niestety kalorie te pochodzą ze składników, które nie są tak korzystne dla psiego organizmu. Warto, aby większość kalorii pochodziła z produktów zwierzęcych, zwłaszcza mięsa oraz tłuszczu. W karmach zbożowych jest to problem, bo same zboża zawyżają ilość kalorii w dawce. Z tego powodu warto wybierać produkty dobrze zbilansowane.

5. Co zrobić, gdy kalorii brakuje lub pies jest ciągle głodny?

Takie sytuacje zdarzają się w dwóch przypadkach. Jeśli pies ma bardzo intensywny tryb życia, dużo biega, pracuje – może dojść do sytuacji, w której kalorie z karmy będą zwyczajnie niewystarczające. W takim przypadku problem można rozwiązać dzięki dodatkowym produktom włączanym do diety, na przykład odżywkom kalorycznym i białkowym czy dodatkom tłuszczów zwierzęcych. Pozwoli to na dostarczenie psu energii w prostej do przyswojenia formie, bez zapychania układu pokarmowego dużą ilością pożywienia.

Z kolei w przypadku psów z nadwagą nagłe ograniczenie dawki może prowadzić do sytuacji, w której pies jest stale głodny. Wynika to z faktu, że dotychczas dostawał więcej, a jego uczucie sytości przy niższej dawce nie jest po prostu zaspokajane. Dobrą praktyką będzie w takiej sytuacji uzupełnienie psiej diety w zdrowe, ale niskokaloryczne dodatki, na przykład naturalne gryzaki, suszone warzywa i mięso. W okresie przystosowania organizmu do nowej dawki pożywienia pomaga też rozłożenie dziennej porcji na większą ilość posiłków.

Alternatywnie można spróbować podawania karmy dla psów starszych i otyłych, na przykład Caniwild Light & Senior Gentle Trout with Salmon. Pokarm ten zachowuje tę samą dawkę przy obniżonej kaloryczności, która jest efektem mniejszej ilości tłuszczu w diecie. W ten sposób pies je tyle samo, ale jednocześnie może chudnąć w zdrowy sposób, bez frustracji.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 224 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Szybko, sprawnie
2024-05-14
Realizacja zamówienia przebiegła bardzo szybko produkt bardzo dobrze zapakowany i szybko dostarczony
pixel