Darmowa dostawa od 50,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Czym nagradzać psa i kota?

2019-06-15
Czym nagradzać psa i kota?

Co to są smakołyki?

Jak sama nazwa mówi, jest to coś szczególnie smakowitego. Zazwyczaj nie jest to sucha albo mokra karma, którą zwierzę zjada na co dzień, tylko coś zupełnie odmiennego. To sprawia, że smakołyk staje się dla Twojego pupila wyjątkowo atrakcyjny. Nie ma do niego dostępu stałego ani w formie codziennych porcji żywienia, dlatego szczególnie zabiega o to, aby go dostać. To podstawa wielu metod szkoleniowych, ale również sposobów na nawiązanie z psem albo kotem szczególnej więzi opartej na zaufaniu.

Zazwyczaj smakołyki są niewielkie, choć w przypadku psów warto dopasować ich rozmiar do wielkości czworonoga, jeśli jest taka możliwość. Mogą być zarówno miękkie, jak i twarde, podobne do suchej karmy. Zwykle mają jednak bardziej tłustą strukturę.

Rodzaje smakołyków

W zasadzie smakołyki można podzielić na rozmaite rodzaje, zależnie od tego, jak są podawane i do jakiego celu stworzone. Przede wszystkim do dyspozycji opiekuna są:

 • trenerki – małe smakołyki, które psu i kotu wystarczają zwykle na jeden kęs, podawane jako nagroda za wykonanie komendy czy zadania;
 • przysmaki funkcyjne – zazwyczaj większe smakołyki, które, prócz wartości smakowych dla zwierzęcia, niosą też korzyść zdrowotną; mogą służyć poprawie stanu uzębienia, polepszeniu zapachu z jamy ustnej czy poprawie jakości okrywy;
 • przysmaki do gryzienia i żucia dla psów – zastępują zabawki, wykonane są zarówno zarówno z elementów naturalnych (szyje, ścięgna, elementy odnóży), jak też przetworzonych (np. skóra); są zwykle dość duże i zajmują psa na dłuższy czas.

Oczywiście niektóre rodzaje mogą się uzupełniać, bo bardzo często trenerki są przysmakami funkcyjnymi, zwłaszcza poprawiającymi oddech. Z kolei twarde przysmaki dla psów z zasady pomagają utrzymać w zdrowiu jamę ustną i oczyścić zęby zwierzaka z kamienia i osadu.

Zwróć uwagę na skład

Niestety najczęstszy problem ze smakołykami polega na tym, że ich skład pozostawia wiele do życzenia. Jakie są szczególne zastrzeżenia związane ze składem smakołyków? Oto one:

 • zbyt mała zawartość mięsa;
 • obecność niezidentyfikowanego mięsa;
 • obecność odpadów poprodukcyjnych zamiast mięsa;
 • duża zawartość zbóż;
 • dodatki aromatyczne i smakowe, często sztuczne;
 • brak naturalnej konserwacji dla dłuższego utrzymania świeżości przysmaków;
 • dodatki takie jak cukier albo sól – uzależniające psa od smaku, ale bez wartości odżywczych, a większych ilościach szkodliwe;
 • brak sprecyzowanych pozycji w składzie;
 • brak proporcji opisanych procentami.
To wszystko sprawia, że większość przysmaków dostępnych w sprzedaży nie nadaje się dla psów i kotów o wrażliwym układzie pokarmowym czy cierpiących na alergie i nietolerancje.

O czym pamiętać, wybierając smakołyki

Oczywiście, jak zostało wspomniane, na pierwszym planie jest zawsze skład smakołyków. Jeśli masz psa albo kota wrażliwego, wybieraj takie przysmaki, które pochodzą z jednej linii z karmą spożywaną przez zwierzę. Zapobiegnie to negatywnym reakcjom ze strony układu pokarmowego.

Gdy podajesz psu albo kotu smakołyki, odejmij ich wartość kaloryczną od codziennej dawki pożywienia. W przypadku pupila o bardzo aktywnym trybie życia prawdopodobnie nie będzie miało to znaczenia. Typowe kanapowe pieski albo mało aktywne koty zaczną tyć, bo dostaną dodatkową, nieprzewidzianą dawkę kalorii. To będzie w konsekwencji prowadzić do nadwagi, bardzo szkodliwej dla żywych organizmów.

Dostosuj formę przysmaków do tego, co lubi kot albo pies oraz co jest w stanie zjeść. Starsze zwierzęta mogą mieć problem z pogryzieniem bardzo twardych przysmaków. W takiej sytuacji zdecyduj się na produkty półwilgotne albo po prostu miękkie i łatwe do pogryzienia. Pamiętaj, aby takie same podawać psu w trakcie szkolenia podczas aktywności. Zmniejszysz dzięki temu możliwość zadławienia.

Przmsmaki Caniwild dla psa i kota

Jeśli szukasz zdrowych przysmaków o jasnym składzie, zdecyduj się na produkty marki Caniwild. Dla kociąt i dorosłych kotów przygotowane są smakołyki Caniwild Cat & Kitten Gentle Fish Grain-Free Treats, bazujące na aż 80% ryby. Możesz połączyć ich podawanie z codzienną dawką karmy z tej samej linii.

Dla psów przygotowane są dwie wersje przysmaków. Caniwild Free run Poultry Grain-Free all life stages Treats to świetny wybór dla szczeniąt i dorosłych psów wszystkich ras, zwłaszcza w przypadku, gdy Twój pupil nie cierpi na nietolerancje i alergie. Jeśli jest inaczej, wybierz smakołyki Caniwild Gentle Fish Grain-Free all life stages Treats – bez zbóż, z formułą opartą o rybne źródła białka. Obie wersje możesz połączyć z karmami naszej marki, co sprawdzi się w przypadku psów o wrażliwym układzie pokarmowym.

Polecane

Caniwild Finest Selection Land Specials 80/20/0 All life stages Treats 100g

Caniwild Finest Selection Land Specials 80/20/0 All life stages Treats 100g

25,70 zł brutto/1szt.642.50 pkt.(0,26 zł / g brutto)
Caniwild Finest Selection Sea Specials 80/20/0 All life stages Treats 100g

Caniwild Finest Selection Sea Specials 80/20/0 All life stages Treats 100g

28,50 zł brutto/1szt.712.50 pkt.(0,29 zł / g brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 214 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-26
Super karma i szybka dostawa .
2024-03-22
Szybka dostawa. Wszystko ok
pixel