Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Alergie pokarmowe u psów pracujących i sportowych – jak sobie radzić?

2020-11-25
Alergie pokarmowe u psów pracujących i sportowych – jak sobie radzić?

Współczesny związek człowieka z psem oparty jest na wielu czynnikach – środowiskowych, obyczajach, tradycjach dominujących w określonym miejscu, przede wszystkim jednak w sercu właściciela. To nasze przekonania, olbrzymia emocjonalność, rozumność i pragnienie budowania więzi doprowadziło psa do miejsca, w którym pełni rolę członka rodziny i nader wartościowego współtowarzysza codzienności. Z czasów, w których to czworonogi, o charakterze gospodarczym, nie posiadały żadnych praw pozostały nam tylko wspomnienia, do których wielu jednak nie chce wracać. Postrzeganie Natury, jako biernego podłoża dla ludzkiego rozwoju zastąpił obraz rzeczywistości, w której człowiek i pies współistnieją, a ich relacja opiera się na niepodważalnych wartościach – szacunku, miłości, trosce i zrozumieniu. Z nie tak dawno jeszcze nieprzyjaznej zwierzętom rzeczywistości wyłoniła się nowa – człowiek zapragnął mieć czworonożnego przyjaciela blisko siebie, w domowej, prywatnej przestrzeni. Więź ta wciąż jednak ewoluuje, zacieśniając się w oparciu o coraz bardziej solidne fundamenty. Wypracowywane każdego dnia współpraca, poszanowanie i wzajemne zrozumienie stały się podwalinami dla rozwoju nowej dziedziny, w której człowiek i pies, idąc ramię w ramię, realizują się, rozwijają, wzmacniają i spełniają.

Sporty kynologiczne – wyjątkowa płaszczyzna porozumienia międzygatunkowego

Psy, w szczególności te biorące udział w zawodach sportowych, wymagają od swych właścicieli i trenerów największej troski, ponieważ ich potrzeby odbiegają od standardów. I to zapewnienie im należytej opieki stanowi jedno z większych wyzwań. Wśród czworonogów mogących pełnić rolę użytkową w nowoczesnym jej rozumieniu znajduje się wiele ras, których przedstawiciele różnią się między sobą gabarytami, typem okrywy włosowej czy możliwościami motorycznymi. Wszystkie one jednak, niezależnie od wspomnianych różnic, borykają się z jednakowymi problemami, wynikającymi z hiperaktywności i towarzyszącymi jej efektami długotrwałego stresu. Co więcej, wszystkie te czworonogi, mimo swoich szczególnych cech, pozostają nadal psami, ze wszystkimi ich przypadłościami, schorzeniami i problemami dnia codziennego. Co zatem, gdy nasz przyjaciel, aktywny uczestnik wybranej dziedziny sportów kynologicznych cierpi na problemy alergiczne, jedne z najczęściej stwierdzanych przypadłości u współczesnych czworonogów? Jak sobie z nimi radzić? I co robić, by możliwie najmniej obciążać wrażliwy psi organizm, a jednocześnie maksymalnie wykorzystywać jego wyjątkowe możliwości psychofizyczne?

Stres i reakcje alergiczne, jako zdrowotne czynniki uniemożliwiające pracę

Częstotliwość alergii pokarmowych w ostatnich latach zwiększyła się, a wraz z nią zintensyfikował się rozwój diagnostyki i badań nad ich przyczynami. Choć wiele kwestii wciąż pozostaje niewyjaśnionych, wiadomym jest, że alergia pokarmowa może wystąpić niezależnie od etapu życia, płci, rasy czy umaszczenia. Ze względu na rosnącą konieczność dostosowania metodyki żywienia do szczególnych wymagań organizmów psich sportowców, na rynku karm od lat występują specjalistyczne produkty dedykowane tej grupie, w której bezpieczny, zrównoważony i zdrowy sposób żywienia jednoznaczny jest ze spełnianiem wymogów specyficznych ograniczeń w diecie.

Do najczęstszych objawów klinicznych, występujących u psów z alergiami pokarmowymi zalicza się długotrwały i maniakalny świąd, który drastycznie zwiększa objawy stresu. Stanowią one poważny problem w przypadku czworonogów pracujących i sportowych, u których opanowanie psychofizyczne jest warunkiem nieodzownym do osiągania pożądanych efektów i sukcesów. Maniakalne zachowania, takie jak wygryzanie, drapanie i wylizywanie skóry, przypominające reakcje typowe dla alergii na pchły, atopowego zapalenia skóry lub ucha zewnętrznego, nie tylko zwiększają wspomniane objawy stresu, ale swą uciążliwością przyczyniają się do wielokrotnych rezygnacji z zadań, związanych z aktywnością zawodową lub sportową. Rozwiązaniem w walce z alergią u psów pracujących i sportowych jest właściwie dobrana dieta, odpowiadająca rzeczywistym, indywidualnym potrzebom tych czworonogów.

Gotowe diety hipoalergiczne a pełnowartościowe karmy monobiałkowe

Pragnąc zapewnić psu podaż niezbędnych składników odżywczych, właściwego poziomu energii metabolicznej niezbędnej przy hiperaktywności, a także zagwarantować mu bezpieczeństwo żywienia, gdy wykazuje on wyraźne tendencje do alergii, istotą jest wybór odpowiednio opracowanej formuły żywieniowej. Półki na rynku pet-food uginają się pod ciężarem produktów sygnowanych hasłem „hypoallergenic”. Te dedykowane psim alergikom produkty, choć pełnowartościowe, często jakości premium, a nawet super premium i human grade, cechują się niestety również obniżoną smakowitością. To poważny problem w przypadku psów, u których dodatkowe bodźce zachęcające go spożywania posiłków, w szczególności w sytuacjach wysoce stresowych, liczą się podwójnie. Co więcej, specjalistyczne receptury hipoalergiczne oparte są na bazie z hydrolizatu białkowego, zmniejszającego prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji immunologicznej ze strony psiego organizmu. Zmniejszającego, nie całkowicie eliminującego i to należy podkreślić.

Istotnym czynnikiem alergennym mogą okazać się również inne surowce danej diety oraz substancje nie wymienione w składzie (dostające się do worka, jako zanieczyszczenia produkcyjne, transportowe i magazynowe, a także już po jego otwarciu przez konsumenta). Najlepszą i najbezpieczniejszą opcją dla czworonożnego sportowca jest zatem indywidualny dobór diety, opartej na jednym, nietypowym, wyselekcjonowanym źródle białka jak np. karma z kaczką dla psów marki Caniwild. Istotne są także sumiennie przeprowadzane próby eliminacyjne i prowokacyjne.

Dieta dla alergika bez „hypoallergenic” w nazwie – czy to możliwe?

Obniżona smakowitość karm hypoallergenic wydaje się dyskwalifikować je, jako rozwiązanie dla wybrednych psów lub tych, narażonych na duży stres, a w efekcie zmniejszony apetyt. Jak zatem zapewnić psiemu alergikowi pokarm odpowiadający jego szczególnym potrzebom fizjologicznym, a jednocześnie wysoko energetyczny i równie smakowity? Obecnie rynek karm rozrósł się tak bardzo, a wybór produktów pełnoporcjowych jest tak duży, że bez wątpienia każdy znajdzie coś odpowiedniego dla ukochanego pupila. Wystarczy poświęcić nieco więcej uwagi monobiałkowym karmom jakości premium, opartym na innowacyjnych lub nietypowych źródłach protein, jak produkty Caniwild linii Pure Venision z dziczyzną i łososiem. Pośród najczęstszych alergenów wyszczególnia się produkty zbożowe, soję, kukurydzę, ryż, białko wołowe, drobiowe, mleko krowie oraz jaja. Oznacza to, że rozpoczynając dietoterapię należy sięgać po produkty, w których nie znajdziemy czynników alergizujących naszego psa. Co zrobić jednak, gdy nie mamy pewności na co jest on uczulony? Lub, gdy czas nie pozwala nam na długotrwałe próby eliminacyjno-prowokacyjne, a nasz pies, walczący z dotkliwymi objawami czuje się coraz gorzej, choć tak naprawdę jest zdrowym, w pełni sił czworonogiem? Warto wówczas zaryzykować i zupełnie zmienić skład karmy. Wcześniej podawana dieta oparta była na kurczaku i ryżu? Wyeliminujmy oba surowce, na rzecz nowoczesnych, pełnowartościowych propozycji: mięsa z królika, kaczki, strusia, dziczyzny, jagnięciny oraz batatów, ziemniaków czy tapioki – do wyboru do koloru. Zwróćmy szczególną uwagę na strawność produktu oraz na preferencje naszego psa. Jeżeli wiemy, że nade wszystko nie znosi ryb, nie fundujmy mu dodatkowego stresu, karmiąc go dietą bogatą w świeżego pstrąga czy łososia. Zamiast rozwiązać naglący problem, doprowadzimy do tego, że przyjdzie nam borykać się z kolejnym.

Ważne, by u tak wymagających czworonogów wybierać mądrze i ściśle przestrzegać zasad nieurozmaicania diety oraz prawidłowego przechowywania zarówno karmy, jak i odpowiednio dobranych przysmaków. Pies z alergią to nadal silna osobowość, wyraźne preferencje i indywidualne potrzeby. Dieta typu hypoallergenic, choć wydaje się najprostszym rozwiązaniem, wcale nie musi być tą najlepszą. Czasami warto sięgnąć głębiej, wybierając spośród wartościowych, nowoczesnych produktów, takich jak innowacyjne karmy pełnowartościowe Caniwild, opartych na nietypowych surowcach o sprawdzonym pochodzeniu. Taki wybór może bowiem zagwarantować nie tylko bezpieczeństwo żywienia, ale i bogactwo wartościowych składników, których w okresach zwiększonej aktywności i hiperaktywności najbardziej potrzebuje psi zawodnik.

Polecane

Caniwild Finest Selection Land Specials 80/20/0 All life stages Treats 100g

Caniwild Finest Selection Land Specials 80/20/0 All life stages Treats 100g

25,70 zł brutto/1szt.642.50 pkt.(0,26 zł / g brutto)
Caniwild Finest Selection Sea Specials 80/20/0 All life stages Treats 100g

Caniwild Finest Selection Sea Specials 80/20/0 All life stages Treats 100g

28,50 zł brutto/1szt.712.50 pkt.(0,29 zł / g brutto)
Caniwild Breeders Formula Adult 15kg, hipoalergiczna karma dla dorosłych psów

Caniwild Breeders Formula Adult 15kg, hipoalergiczna karma dla dorosłych psów

249,90 zł brutto/1szt.6247.50 pkt.(16,66 zł / kg brutto)
Caniwild Finest Selection Land Specials 80/20/0 All life stages 6kg Hypoalergiczna

Caniwild Finest Selection Land Specials 80/20/0 All life stages 6kg Hypoalergiczna

243,50 zł brutto/1szt.6087.50 pkt.(40,58 zł / kg brutto)
Caniwild Beef with Vegetables – puszka z zamykanym wieczkiem – 850 g

Caniwild Beef with Vegetables – puszka z zamykanym wieczkiem – 850 g

17,90 zł brutto/1szt.447.50 pkt.(21,06 zł / kg brutto)
Caniwild Turkey with Rice and Vegetables – puszka z zamykanym wieczkiem – 850g

Caniwild Turkey with Rice and Vegetables – puszka z zamykanym wieczkiem – 850g

19,90 zł brutto/1szt.497.50 pkt.(23,41 zł / kg brutto)
Przysmaki dentystyczne Caniwild Dental Treats 70g

Przysmaki dentystyczne Caniwild Dental Treats 70g

18,50 zł brutto/1szt.462.50 pkt.
Caniwild Beef with Vegetables – puszka z zamykanym wieczkiem – 410 g

Caniwild Beef with Vegetables – puszka z zamykanym wieczkiem – 410 g

12,40 zł brutto/1szt.310 pkt.(30,24 zł / kg brutto)
Caniwild Turkey with Rice and Vegetables – puszka z zamykanym wieczkiem – 410g

Caniwild Turkey with Rice and Vegetables – puszka z zamykanym wieczkiem – 410g

13,70 zł brutto/1szt.342.50 pkt.(33,41 zł / kg brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 224 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-29
Szybko, sprawnie, nie ma się do czego przyczepić :)
2024-05-21
Szybko, sprawnie
pixel