Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

5 mitów na temat żywienia kotów

2019-11-30
5 mitów na temat żywienia kotów

1. Koty muszą pić mleko

Nie tylko nie muszą, ale i nie powinny! Koty są ssakami, a co za tym idzie, przywykły przede wszystkim do ssania matek – zwierząt tego samego gatunku – w okresie po narodzinach aż do rozszerzenia diety. Na następnych etapach mleko nie jest im do niczego potrzebne. Z czasem zanika również zdolność jego trawienia. To sprawia, że u kota po wypiciu mleka mogą występować biegunki i inne niedyspozycje ze strony układu pokarmowego.

Prawda: Koty powinny mieć stały dostęp do świeżej wody pitnej. Należy wymieniać ją przynajmniej raz dziennie, a nawet częściej, jeśli ulegnie zanieczyszczeniu – na przykład resztkami pożywienia. Niektóre koty chętnie piją wyłącznie wodę płynącą; w ich przypadku dobrym rozwiązaniem są specjalne fontanny.

2. Koty powinny jeść tylko chude mięso i wątróbkę

W obu przypadkach nie jest to prawda – nie powinna być to wyłączna część ich diety. Codzienne podawanie wątróbki nie jest z wielu względów polecane, choćby patrząc na rolę, jaką narząd ten pełni w organizmie zwierząt. Chude mięso podawane jako podstawa diety nie wystarcza do prawidłowego żywienia kotów, bo nie dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Prawda: Koty wymagają diety, której przeważającą część stanowią składniki zwierzęce. Wątróbka (najlepiej drobiowa) powinna być podawana jako przysmak raz na jakiś czas. Z kolei mięso powinno być najlepiej głęboko przemrożone, aby usunąć z niego ewentualne bakterie chorobotwórcze. Kot, zwłaszcza wybredny, często preferuje mięso tłuste, bo lepiej przenosi ono smak. Na pewno nie będzie od niego tył – tłuszcz zwierzęcy jest niezbędny w jego diecie. Tycie zwykle powoduje nadmiar węglowodanów.

3. Kot sam powinien decydować, ile je

Wiele osób pozostawia kotu dostęp do stale pełnej miski. Jest to nieprawidłowe z wielu względów. Przede wszystkim to świetny sposób na wyhodowanie sobie zwierzęcia szalenie wybrednego pod względem żywieniowym. Po drugie, jest to niezgodne z kocią naturą – zwierzęta te polują na zdobycz, dlatego pozostawienie karmy w misce sprawia, że kot może nie być nią zainteresowany. W końcu niektóre koty jedzą z nudów, dlatego bardzo szybko tyją, co poważnie wpływa na ich stan zdrowia.

Prawda: Kot powinien być żywiony o mniej więcej stałych porach, odmierzoną porcją karmy. W ten sposób dostanie ilość jedzenia zgodną ze swoim zapotrzebowaniem kalorycznym, a także będzie wyczekiwał posiłku, co zachęci go do jedzenia.

4. Kota można karmić resztkami i gotowanymi posiłkami

Podawanie resztek ze stołu, mięsa i warzyw z wywaru w przypadku kotów nie ma racji bytu. Szybko doprowadzi to do braków odżywczych, bo taki sposób żywienia jest nie tylko niezdrowy, ale również znacznie obciąża układ pokarmowy. To prosta droga do problemów z trawieniem, ale również zaburzeń pracy serca czy nerek.

Prawda: Kocie pożywienie powinno być odpowiednio zbilansowane. Karmienie innymi rzeczami niż pełnowartościowe, gotowe produkty wymaga umiejętnej suplementacji i dobierania proporcji – nie rób tego, jeśli nie masz stosownej wiedzy i nie wykonujesz kotu regularnych badań krwi. O wiele lepszym wyborem jest zbilansowana, sucha karma, która dostarcza dużej porcji białka zwierzęcego albo mokry pokarm zawierający przede wszystkim mięso, taki jak Caniwild Turkey with Liver 99% mięsa. Karma ta nie zawiera źródeł węglowodanów, przez co jest wysokostrawna, nie obciąża układu pokarmowego i nie powoduje nadmiernego przybierania na wadze u kota.

5. Kot powinien polować i zjadać zdobycze

Faktem jest, że wiele kotów poluje, bo leży to w ich naturze. Niewielki procent zjada jednak swoją ofiarę – zazwyczaj polowanie jest formą zabawy i obejmuje próby zamęczenia ofiary. Tak jest zwłaszcza wtedy, gdy chodzi o polowanie w przypadku kotów domowych. Co więcej, podczas takich zachowań zwierzę jest narażone na złapanie na przykład myszy, która wcześniej spożyła trutkę, co może być dla niego śmiertelne. Zwierzęta domowe żyjące w gospodarstwach, gdy są głodzone, nie polują wcale lepiej – ten pogląd jest częsty u gospodarzy, którzy oczekują łowności po swoich kotach. Co więcej, koty wychodzące są jednym z powodów znacznego spadku populacji drobnych gatunków polskich ptaków.

Prawda: Właściciel jest odpowiedzialny za prawidłowe żywienie kota. Jeśli kot jest wychodzący, powinien nosić obrożę z dzwoneczkiem, która pozwoli ostrzec ofiarę przed niebezpieczeństwem. Obroża taka powinna mieć mechanizm samootwierający w razie, gdyby kot zaczepił nią na przykład o gałąź. W gospodarstwach koty dobrze odżywione polują chętniej, bo stanowi to dla nich rozrywkę i mają na to więcej siły. Z czasem gryzonie zmieniają terytorium w takiej sytuacji. Zamiast pozwalać kotu na polowanie na żywe stworzenia, pobaw się z nim wędką i pozwól zrealizować cały cykl łowczy. Smaczny kąsek w formie suszonego mięsa albo mokrej karmy może być wówczas nagrodą.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 224 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-29
Szybko, sprawnie, nie ma się do czego przyczepić :)
2024-05-21
Blyskawiczna wysyłka, karma najwyższej jakości
pixel